ŞİMDİ OKUNAN
Ramdan Kaynaklı Mavi Ekran Sorunu Ve Çözümleri
0

Ramdan Kaynaklı Mavi Ekran Sorunu Ve Çözümleri

☺ AHMET AYDIN6 Ekim 2015

Ramdan Kaynaklı Mavi Ekran Sorunu Ve Çözümleri

Kullanıcılar mavi ekran problemlerine sıklıkla karşılaştıklarını belirtmektedir. En çok merak edilen sorulardan birisi mavi ekran sorununa nasıl çözüm bulunacağıdır. Blue Screen Error olarak bilinen mavi ekran probleminin tespit edilmesi için bazı detayların bilinmesi gereklidir. BSOD olarak tanımlanan bu hataların ilk aşaması problemin nasıl kaynaklandığını tespit etmektir. Cihaza herhangi bir program yüklenmiş olabilir. Ya da anti virüs programları, yazılım programları yüklenmiş olabilir. Öncelikle yüklenen bir program var ise bunun belirlenmesi gerekir.  Bilgisayara eklenen bir donanım yoksa incelenecek diğer adım ise bilgisayarın bağlantılarında sorun olma ihtimalinin tespit edilmesidir.

Cihaz çeşitli kablolardan oluşmuştur. Bilgisayarın donanımında çok sayıda parçalar bulunur. Donanımda yer alan parçaların çoğu küçük parçalardır. Bu parçaların ya da kabloların bağlantılarında oluşabilecek sorunlar da mavi ekran problemine sebep olabilirler. Özellikle parçalarda oluşabilecek temassızlık durumları bu probleme neden olabilir. Bunun için cihazın açılması gerekir. Konunun uzmanlarına cihazını açtırabilirsiniz. Bu şekilde temas problemi olan parçalar tespit edilebilir.  Eğer problem temassızlıktan dolayı oluşmuşsa parçalar sıkılaştırılarak problemin çözümü sağlanabilir. Konunun uzmanları problemi tespit ederek ramdan kaynaklı bir problemse diski kontrol ederek onarabilirler.

Gün içerisinde sürekli çalışır durumda bırakılan bilgisayarlarda da bu probleme rastlanabilir. Isı fazlalığı bilgisayara zarar veren en büyük etkenlerden biridir. Bilgisayarı fazla yormadan çalıştırmak gerekir. Eğer sürekli açık kalmak zorundaysa soğutma aparatları temin etmeniz önerilebilir. Problemin kaynağının ısı fazlalığı olduğunu tespit etmek için kasanın açılması gerekir. Kasa içerisinde yer alan elemanların çalışır durumda oldukları kontrol edilebilir. Bir diğer problem tespit yöntemi de diski kontrol etmektir. Bunu yapmak için bilgisayarın ana menüsünden başlat butonunu tıklayıp ardından çalıştır seçeneğine geçmeniz gerekir. Çalıştır seçeneği açıldıktan sonra yapmanız gereken bu alana chkdsk/r yazmaktır.  Böylelikle cihazın sabit disk hata giderme yazılımını aktif hale getirmiş olacaksınız. Hata giderme yazılımı olarak bilinen chkdsk ile tarama yapabilirsiniz.

Cihazda anakart üzerinde birçok önemli parça bulunur. Mavi ekran problemi bu parçalardan birinin bile çalışmaması durumunda oluşabilir. Yapılması gereken ise parçaları çıkararak kontrol etmektir. Her bir parçanın ayrı ayarı incelenmesi gerekir. Bunu tek başına yapmanız mümkün olamayabilir. Bu yüzden bilgisayar tamircisine anakart üzerindeki parçaları söktürerek inceleme yaptırabilirsiniz. Bilgisayarda RAM’ın mutlaka kontrol edilmesi gerekir.  Mavi ekran probleminin sıklıkla Ram hatalarından kaynaklandığı söylenmektedir. Ram arızalanması sonucunda problem oluşmuş olabileceğinden, yazılım programı kullanılarak RAM’ın kontrol edilmesi mümkündür.

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak