ŞİMDİ OKUNAN
Ölü Piksel Sorunu Tam Olarak Nedir, Nasıl Çözülür?
0

Ölü Piksel Sorunu Tam Olarak Nedir, Nasıl Çözülür?

☺ AHMET AYDIN6 Ekim 2015

Ölü Piksel Sorunu Tam Olarak Nedir, Nasıl Çözülür?

Gelişen teknoloji her ne kadar işlemlerimizi hızlandırıp hayatımızı kolaylaştırsa da birçok sorun ve arızayı da beraberinde getirdiğini inkâr edemeyiz. Ölü piksel kavramı da gelişen teknolojinin getirdiği sorunlarla birlikte hayatımıza giren kavramlardan bir tanesidir. Bir LCD monitör ya LCD TV’den bizlere gelen görüntü, milyonlarca pikselin bir araya gelmesi sonucu oluşur. Piksel kavramı, ekranda bize ulaşan görüntüyü oluşturan en küçük birimler topluluğudur. Bir piksel oluşum için en az 3 alt pikselin birleşmesi gerekir. Bahsedilen bu alt pikseller ise kırmızı, yeşil ve mavi renklerdedir. Peki, ölü piksel nedir? Şimdi de gelin bu soruya yanıt arayalım.

Ölü Piksel  Tam Olarak Nedir?

Pikselleri kontrol eden transistörler vardır. Bunların görevlerini yapamaması durumunda, kontrol ettikleri pikseller işlevlerini yerine getiremez. Böylece ölü pikseller oluşur. İzlediğimiz ekranlar üzerinde milyonlarca piksel, buna bağlı olarak da milyonlarca transistör bulunur. Bu kadar çok sayısı bulunan transistörlerden birkaç tanesinin arızalı olması bize, çok büyük bir sorun olmayacağı izlenimi verse de, bu durum monitör ya da televizyon izleyicileri için oldukça can sıkıcı olmaktadır. Bu durumda da görevini yapamayan pikseller tek renge dönüşür ve sorun gayet açık olarak karşımıza çıkar. Ölü piksel tespiti için programlar da mevcuttur. Mevcut programların çalışma prensibi, farklı renkler vererek, o renkler ile kaplanan ekrandaki ölü piksellerin kendini belli etmesine dayanır. Cep telefonlarının akıllanması ile birlikte, ekranları da büyüyen cihazlarda da ölü piksel sorunları yaşanmaya başlandı. Ancak ölü piksel tespiti yapan programlar, cep telefonları için de mevcuttur ve uygulama marketlerinden telefonlara indirilebilir. Sıkça karşımıza çıkan takılmış piksel problemindeki sorun da ölü pikseldeki ile aynıdır. Farklı olarak takılmış piksel sorununda bir alt piksel çalışır. Ancak hep aynı renge takılır kalır. Şimdi gelelim bu sorunun çözümüne. Ölü piksel sorununu nasıl çözeriz? Birlikte bir de buna bakalım.

Ölü Piksel Sorununu Nasıl Çözeriz?

Maalesef ki, ölü piksel sorununda piksel görevini yerine getirmediği için herhangi bir tamir imkânı ve yöntemi de yoktur. Böyle bir sorun fark ettiğimiz zaman mutlaka bir servisten yardım almalıyız. Üretici firmalara gelirsek, onlar da 3 tane ölü piksele kadar durumu normal karşılarlar. Ancak 4 ya da üzerinde ölü piksel olması söz konusu ise cihaz değişimi yaparlar. Bazı siteler, ölü piksel sorunu için çözüm önerileri sunsalar da şunu unutmamalıyız ki, ölü piksel sorunu yaşadığımızda yapmamız gereken en önemli çözüm, firma ile iletişime geçerek, cihazımıza başka zarar vermeden, değişim talebinde bulunmaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak