ŞİMDİ OKUNAN
Laptopların Sebepsiz Yere Kapanması
0

Laptopların Sebepsiz Yere Kapanması

☺ AHMET AYDIN9 Ekim 2015

Laptopların Sebepsiz Yere Kapanması Sorunu ve Çözüm Yolları

Teknolojinin bizlere en büyük armağanlarından olan laptoplar, artık küçük yaşlardan bile başlamak üzere hayatımızın vazgeçilmez birer parçaları haline gelmişlerdir. İş, eğlence ve birçok amaçla ellerimizden düşüremediğimiz laptoplarda zaman zaman görünen sebepsiz yere kapanma sorunu hepimiz için can sıkıcı bir durumdur. Laptopunuz eğer sebepsiz yere kapanıyorsa, donanımsal ya da yazılımsal sorunlardan birini yaşıyorsunuz demektir. Bu tatsız durumun sebepleri ne olabilir? Peki, biz böyle bir durumda neler yapabiliriz? Şimdi gelin laptoplar sebepsiz yere neden kapanır ve biz neler yapabiliriz sorularına cevap arayalım.

Donanımsal Kaynaklı Sorunlar

İlk olarak işlemci fanınızı kontrol etmenizi öneririz. İşlemci fanınız yerine iyi oturmamış ya da durmuş olabilir. Eğer fanınız durmuşsa sürekli reset atma durumu da yaşanabilir. Fanınızı en az 6 aylık periyotlarda temizlemenizi öneririz. Bununla birlikte, işlemci ve işlemci fanı arasındaki termal macun etkisini kaybettiği zaman da laptoplarda sebepsiz yere kapanma sorunu yaşanabilir. Çözümü ise termal macunun yenilenmesi olacaktır. Laptopunuzun kapanma sebeplerinden biri de aşırı ısınma olabilir ki bu en sık karşılaşılan durumlardan birisidir. İşlemcilerin içerisinde çok fazla ısınma durumunda kendilerini korumaya alacak şekilde tasarlanmış bir mekanizma vardır. İşlemciniz aşırı ısınır hatta yanacak duruma gelirse, işlemci kendini koruma amaçlı olarak laptopu kapatır. Aşırı ısınma sorunu ile ilgili olarak da size çözüm yolu olarak USB ile laptoplarınıza takılabilen laptop soğutucularını önerebiliriz. Başka bir sorun kaynağı ise, PSU yani başka bir deyişle güç kaynağınız da olabilir. Güç kaynağınızda oluşabilecek sorunlar, sebepsiz kapanma problemlerine yol açabilir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız, güç kaynağınızın değişmesi gerekecektir. Eğer kesintisiz bir güç kaynağı kullanıyorsanız, ömrü biten aküler bu tarz sorunlara sebep olacağından kesintisiz güç kaynağını devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun yanında diz üstü bilgisayarınızın pilini çıkartarak da bir deneme yapmanızı öneririz. Çünkü dizüstü bilgisayarlarda ömrü azalan ya da biten piller sebepsiz kapanma sorununa sebep olur. Bazen ise çakışan programlar sebepsiz yere laptop kapanmasına sebep olabiliyor. Son yüklediğiniz programları kaldırıp tekrar bir deneme yapabilirisiniz. Sorun RAM’lerde de olabilir. RAM’ler arızalı olabilir ya da birbirleriyle veya anakartla uyumsuzluk içerinde olabilirler. Eğer birden fazla RAM varsa, tek tek deneyin ya da başka RAM kullanın. RAM yuvalarında da bozulma olabileceği ihtimalini de atlamayın. Bios ayarlarında değişiklik olabileceğini de düşünerek default yapmanızı da öneririz. USB çıkışlarınızın kontrolünü yapmayı da atlamayın deriz.

Yazılımsal Kaynaklı Sorunlar

Tüm bu donanımsal problemlerin yanında laptopunuzun sebepsiz yere kapanma sebebi yazılımsal sorunlar da olabilir. Yazılımsal bir sorun olma durumunda ise çözüm yolunuz,  dizüstü bilgisayarınızın içinde virüs, tojen gibi yazılımların olup olmadığını kontrol etmek için bir antivirüs ile taratma yapmanız olacaktır. Ardından da sistem hatalarını düzelten Combofix programı ile sistemi düzeltebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak