Hatalar-Çözümler 346 Görüntülenme 0

Laptop’a Sıvı Teması Olduğunda Yapılması Gerekenler

Laptop’a Sıvı Teması Olduğunda Yapılması Gerekenler

Elektronik cihazlar hassastır. Özellikle bilgisayar, laptop, cep telefonu gibi hassas olan elektronik cihazlarının sıvı ile temas etmemesi gerekir. Cihazların içerisinde çok fazla kablo yer almaktadır. Laptopların yakınında su, çay kahve gibi içecekler varsa dökülmemesi için dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde cihazda çeşitli problemeler açığa çıkabilir. Laptop’a sıvı teması olduğunda hemen yapılması gereken öneriler bulunmaktadır. Bu önerileri dikkate alarak cihaza sıvı döküldüğünde oluşması muhtemel olan sorunları bir nebze de olsa engelleme imkânınız vardır. Ancak bu tür önerileri dikkate almamanız durumunda bütçenizi yoracak meblağlar ödemeye hazırlıklı olmanız gerekir.

Sıvı İle Temas Eden Cihaza Uygulanacak Yöntemler

Laptoplar su ile temas ederse ilk olarak bu elektronik cihazın fiş ile bağlantısı kontrol edilmelidir. Laptop fişte takılı ise, cihazın fiş ile bağlantısının kesilmesi gerekir. Cihazın fiş ile bağlantısını kesildikten hemen sonra yapılacak ikinci önemli detay ise bilgisayarın tamamen kapatılmasıdır. Cihazın tamamen kapatılması sonradan yapılacak işlemlerin sağlıklı olabilmesi için oldukça önemlidir. Sonrasında cihazın pilini çıkarmanız gerekecektir. Pilin çıkarılmaması durumunda kısa devre oluşarak bilgisayar yanabilir. Piller su ile temasa girerek zehirlenme gibi etkilere de neden olabilir. Pilin çıkarılmasının ardından, neminin giderilmesi gerekir. Pili çıkarılan laptop’ı ters çevirerek laptop içerisine nüfus eden suyun ilerlemesine engel olabilirsiniz. Bu yöntemle sıvının, bilgisayarın beyni ana karta nüfus etmesi engellenebilir. Bir diğer öneri ise fön makinası ile yapılabilecek kurutma işlemidir. Fön makinasının ayarları soğuğa getirilerek oluşan sıvı temizlenebilir.

Bu yöntemler sonucunda bilgisayarınız açılmıyorsa, cihazı servise götürerek soruna çözüm bulabilirsiniz.  Bilgisayar içine su sızdığı için bilgisayarı açmamak gerekir. Bu tür durumlarda konunun uzmanları ile iletişime geçilmesinde fayda olacaktır. Cihaz içerisindeki sıvı ana karta ulaşırsa, cihaz bir süre sorunsuz çalışsa da sonrasında ana kart üzerinde oksitlenen sıvı cihazın çalışmasını durdurabilir. Ana kartın hasar alması cihazın bir daha açılmamasına neden olur. Ana kartı sıvı ile temas eden cihaza yapabileceğiniz tek şey, cihazı servisine iletmek olacaktır. Ana kart kasada yer alır ve sizin ana kartı tamir etmeniz mümkün değildir. Cihazı tamire götürdüğünüzde anakart üzerinde yer alan tüm parçalara müdahale edilir. Bu parçalar ana karttan ayrılarak teker teker incelenir. Ana kart, üzerinde bulunan parçalardan arındırılır ve sonrasında sorun giderilmeye çalışılır. Sıvı kablolara da sızdığından cihazda yer alan tüm parçaların temizlenmesi gerekecektir. Tüm parçalar temizlendikten sonra kasaya tekrar yerleştirilir. Bu şekilde sorun çözüme kavuşturulabilir.

 

 

AHMET AYDIN

ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
;