ŞİMDİ OKUNAN
iPhone’larda Parmak İzi Sorunu ve Çözümü
2

iPhone’larda Parmak İzi Sorunu ve Çözümü

☺ AHMET AYDIN11 Ekim 2015

iPhone kullanıcıların iyi bildiği üzerine iPhone 5S’te telefonun içinde bulunana ve iTouch olarak adlandırılan sistem bazen çalışmıyor ya da çalışırken zorlanmalar yaşatıyordu. Gelen haberlere göre iPhone 6’larda da aynı sorunların yaşandığı üzerine. Bu sıkıntının önemini anlamak için şöyle ifade edebiliriz. Özellikle satın alma işlemlerinde artık bu uygulamada şifre olmaksızın parmak izi kullanarak ödeme yapılmakta. Bu da parmak izinin taklit edilmesi durumunda bazı korkuları ortaya çıkarmakta.

Nasıl olur bu sıkıntı iPhone 6?          

Apple firmasının ürettiği ve geliştirdiği son akıllı telefonlardan olan iPhone 6, çok geçmeden telefon kullanıcıları ve araştırmacıları telefonda markanın önceki sürümü olan iPhone 5S’te görülen parmak izi okumama ve güvenliği sıkıntısının devam ettiğini ve bu sorunun şirket tarafından çözülemediğini fark ettiler. Forum siteleri ve benzeri sitelerde bu dertten mustarip olan nice kullanıcılar görülmekte. İnsan bir telefona o kadar para verdikten sonra böyle bir sıkıntıyı sineye çekemiyor maalesef.

Neler yaşanmıştı?

Bahsettiğimiz parmak izi okumama ya da okunurken sıkıntıların yaşanması ve parmak izi güvenliği sorunu aslında bir yıl evvel başlamıştı. Kullanıcın parmak izi taklit edildiğinde parmak izi okuyucu özelliğinin kaldırıldığı bilinmekteydi. Diğer bir sorun var ki genellikle ajan filmlerinde görmeye alıştığımız bir yöntem olan ve yapması çok basit olan lateks eldivenler kullanarak parmak izini taklit etmek çok kolay bir şekilde yapılabiliyordu. Bu da kullanıcılarda istenmedik korkulara ve tepkilere neden oluyordu. Zira telefon artık her şeyimiz; işlerimize ait olan ya da şahsi hayatımıza ait özel dosyalar taşımaktalar içlerinde.

Peki, şimdi!

Yeni çıkarılan iPhone’larda yine basit bir işlem ve herkesin kolaylıkla uygulayabileceği bir yol olan lateks eldivenler kullanılarak parmak izinin taklit edilebilmesi ve böylelikle şifrelerin kırılabilmesi yani Apple firmasının sorunu çözmek adına herhangi bir girişimde bulunmamış olması kullanıcıların aklına bazı soruları ve bazı sorunlardan dolayı doğacak korkuları getiriyor.

Neler yapılabilir?

Bu konularda çeşitli sitelerden ve kullanıcılardan yaptığımız araştırmalar sonucu şifreyi kırdırmamak ve güvenliğinizi arttırmak için kullanıcıların yapabileceği şahsi birkaç işlem var. Öncelikle kullandığınız lateks eldivenleri kaldırıp atmanıza gerek yok. Yapabileceğiniz ilk işlem lateks eldiveninizde işlem yaptığınız parmağın ucunu kesin ya da hafifçe yırtın. Ve telefonlarınızla yapacağınız özellikle ödeme işlemlerinizde sadece parmak izi işlemini kullanmayın. Bunun yanında şifreli sistemleri de tercih edin. Bazen en eski ve en klasik yöntem en güvenilir yöntem olabilir bunu unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
50%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
2 Yorumlar
  • Mustafa
    28 Eylül 2016 ve 23:23

    Tamam da iOS 9 da böyle sorun yoktu şimdi ise ne parmak izi çalışıyor nede şifre soruyor bu ne biçim sörüm siz bu işi böylemi yapıyorsunuz eski iOS daha iyidi

Yanıt Bırak