ŞİMDİ OKUNAN
İnternet Yavaşlama Sorunu ve Çözümleri
0

İnternet Yavaşlama Sorunu ve Çözümleri

☺ AHMET AYDIN6 Ekim 2015

Hepimizin sıklıkla yaşadığı ve daima karşımıza çıkan büyük sorunlardan biri olan internet yavaşlaması hakkında bilmemiz gerekenler derlendi. Aynı zamanda bu sorunla nasıl başa çıkacağımız hakkında bilgiler de mevcut.

Öncelikle internetin yavaşlama sebeplerini inceleyelim. İnternetinizi başkalarıyla paylaşıyorsanız bu sorun kaçınılmaz hale gelir. Çünkü interneti kullanan karşı taraf herhangi bir dosya indiriyor ya da bir video izliyorsa sizin bağlantınız çok daha fazla yavaşlayacaktır.

Aynı zamanda modeminizde karşılaşacağınız sorunlarda internet hızınızı etkileyebilmekte. Bazen donanımsal olarak yaşanan problemlerde sizi zor durumda bırakabilir. Bu durumda modeminize bir reset atmak yani cihazınızı yeniden başlatmak sorununuzun çözümü açısından işinize yarayabilir.

Bağlantı hızının yavaşlamasında bir diğer etken ise, şayet limitsiz adil kullanım kotası olan bir internet kullanıyorsanız; gerekli kota sınırın aşmış olmanız. Gerekli alt limit kota sınırının üzerine çıktığınız takdirde bağlantı hızınız internet sağlayıcınız tarafından otomatik olarak fazlasıyla düşürülecektir.

Modeminiz her ne kadar iyi çalışıyor olursa olsun, iş elbette ki bilgisayarınızda bitiyor. Bilgisayarınızda yaşadığınız bir takım problemler ya da yüklü programlar da aynı zamanda internet hızının yavaşlamasına neden olabilir. Böyle durumlarda bilgisayarınızın gereksiz önbelleğini temizlemek ve bilgisayarınızı tekrar yeniden başlatmak işinize yarayabilir.

Bunların yanı sıra bilgisayarınıza her hangi bir siteden ya da oyunlardan internet ortamında virüsler bulaşmış olma ihtimali de çok yüksek. Bilgisayarınızda bulunan virüsler siz farkına varmadan internetinizi kullanıyor olabilir ya da arka planda fazla çalışarak bilgisayarınızın ve internetinizin hızını düşürüyor olabilirler. Bunun önüne geçmek için bir anti virüs programı kullanmak gereklidir. Herhangi bir tarama işlemi sonucu temizleme yapabilirsiniz. Düzelmediği takdirde durumun format işlemi gerektireceğini de hatırlatalım.

Aynı zamanda siz her ne kadar internetinizi hiç kimseyle paylaşmıyor olsanız bile, internetiniz başka insanlar tarafından kullanılıyor olabilir. Siz farkına dahi varmadan internetiniz gasp ediliyor olabilir. Bu durumda Wireless Network Watcher gibi yardımcı programlar ile internetinizin başkaları tarafından kullanılır lığını test edebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde modeminizi tekrar başlatmak ve çok daha sağlam bir şifre ile yenilemek imdadınıza koşacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak