Hatalar-Çözümler
ŞİMDİ OKUNAN
Hoparlörden Normal Sesin Yanında Cızırtı Gelme Sorunu ve Çözümü
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Hoparlörden Normal Sesin Yanında Cızırtı Gelme Sorunu ve Çözümü

☺ AHMET AYDIN10 Ekim 2015

Hoparlör, sesi elektronik olarak yükselten ya da alçaltan cihazlardır. Sesi yükseltmeye yarayan bu aletin ses büyültmesini sağlayan düzeneğinin elamanları bobin, mıknatıs ve bobin önünde yer alan ince levhalardır. Levhalardaki titreşim hareketleri ile sesin yükselmesi sağlanır. Ses dalgalarının kaydedilmesinin ve yayınlanmasının hoparlörün bulunmasıyla ortaya çıkıldığı söylenmektedir. İlk çıktığı dönemlerdeki özelliklerini geliştirerek, yüksek performans sunan ürünler tasarlanmıştır. Çalışma şekilleri göz önüne alındığında çok sayıda hoparlör modeli bulunmaktadır. Bunlar; elektrodinamik tip hoparlörler, elektrostatik tip hoparlörler, magnetostatik tip hoparlörler ve elektromagnetik tip hoparlörlerdir. Eski model hoparlörlerde yükselticiden sağlanan akımla çalışan elektromıknatıslar kullanılmaktaydı. Ancak şu an demirden ya da seramik malzemelerden yapılan mıknatıslar kullanılmaktadır.  Hoparlörler kullanımında genellikle diyaframın arka tarafından ses yayılmaktadır. Bu yayılımı engellemek için hoparlörler ses geçirmeyen kutulara yerleştirilerek tasarlanmıştır. Çok sayıda markanın hoparlör ürettiği bilinmektedir. Bu denli detaylı tasarlanan hoparlörlerde bazı sorunlara rastlandığı söylenmektedir. Çeşitli markaların ürettikleri cihazlarda rastlanan sorunlar kullanıcıların çözüm yolu aramasına neden olmaktadır.

Pek çok elektronik cihaz kullanıcısı hoparlörden normal sesin dışında cızırtı gelme sorunundan dolayı şikâyet etmektedir. Bu problemin çözümü için araştırma yapan kullanıcılara sorunun nerelerden kaynaklanabileceğine dair bilgiler verilip bazı çözüm metotları önerilebilir. Hoparlörden normal sesin dışında cızırtı gelme sorunu yaşayan kullanıcılara, öncelikle garanti belgelerinin geçerlilik süresini kontrol etmeleri önerilir. Ürün garanti kapsamındaysa yetkili servise iletilerek problemi rahatlıkla çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bilgisayarın hoparlörlerinde normal sesin yanında cızırtı gelme sorunu yaşayanlarda bu sorunun topraklanmadan kaynaklanabileceği söylenebilir. Takacağınız pişin prizinde olan topraklama cızırtı sorununa neden olabilir. Bu yüzden prizin kontrol edilmesi gerekir. Bunu anlayabilmek için fişi faklı bir prize takarak hoparlördeki sesi test edebilirsiniz. Fişi test ettikten sonra sorun devam ediyorsa diğer adıma geçebilirsiniz. Hoparlörlerden gelen cızırtı sorunu için, hoparlörün bulunduğu alanı kontrol edebilirsiniz. Hoparlörün manyetik dalgalara karşı korumalı olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Cihazının farklı bir elektronik aletin yanındaysa muhtemelen çıkan cızırtı iki cihazın birbirine yakın olmasından kaynaklanmaktadır. İki cihazın birbirine yakın olduğunu fark ettiyseniz, hoparlörünüzü cihazın yanından uzaklaştırarak cızırtı problemini çözebilirsiniz. Problem ses kartı ile alakalı da olabilir. Sorununun ortadan kalkabileceği tahmin edilmektedir. Hoparlörlerde rastlanılan cızırtı sorunu oyun açıldığı zaman da olabilir. Bu sorun oyunların cihazı ısıtmasından kaynaklanmaktadır. Oyunlar cihazı yorarlar bu yüzden oyun oynama sürelerini kısa tutmaya dikkat emeniz önerilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
13%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
27%
kötü
47%
Çok Sevdim
7%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
7%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak