ŞİMDİ OKUNAN
FPS Sorunları
0

FPS Sorunları

☺ AHMET AYDIN10 Ekim 2015

FPS Sorunları

Genellikle oyun sever bilgisayar kullanıcıların bildiği oyun oynarken ekranlarda yaşanan kasıma ve bilgisayarda olan takılma problemleri yaşanmaktadır. Bunun nedeni FPS akışının iyi bir şekilde bilgisayarda gerçekleşemiyor olmasından dolaydır. Peki, FPS nedir sorarsanız cevabını verelim.

Nedir FPS?

İngilizce Frame Per Second adını taşıyan kavram Saniyelik Görüntü Sayısı anlamına gelmektedir.  Yani var olan oyunda bir saniye içinde kaç tane görüntünün aktığını sayısal olarak ifade eden sistemdir. Aynı sitem diğer videolarda 24,25 Fps olarak mevcuttur. Yani bir saniyede akan görüntü sayısı arttıkça görüntü kalitesi artmakta azaldıkça görüntü kalitesi de azalmaktadır.

Peki, FPS takılma sıkıntısı nasıl giderilebilir?

1-) Ekran Kartı Sıkıntısı: öncelikle bu sorun ekran kartınızla alakalı olarak çalışan sistemlerden kaynaklanıyor olabilir. Ve Fps sıkıntılarında çözüm olarak ilk önce ekran kartından başlanmalıdır yapacağınız en basit işlem denetim masasından donanım ve aygıtlar seçeneğine gelip enter dediikten sonra ekran kartınızın sürücüsünü güncellemek olacaktır. Ekrandaki anlık donmaların sebepleri genellikle sürücünün günce olmamasından kaynaklanmaktadır.

2-) Oyun Dizini: Oyun oynarken çoğumuzun yaptığı bir durum olan oyunu harici Flash Belleklerden yada Cd’den oynama durumu da bu bahsettiğimiz FSP takılmasına neden olur. Ondan dolayı oyun içerisinde ki Riot Games klasörünü C sürücüsünde yüklü olan oyunun klasörüne taşınmanızda büyük fayda var.

3-) Bilgisayar açılırken açılan programlar: Uzun zamandır bilgisayarınınız bir format görmediyse ve sık sık program yükle kaldır yapan biri iseniz bu bilgisayarınızda bir yığılmaya neden olabilir. Bir program yanında bazı çerez programlarında yüklenmesine neden olabiliyor çünkü. Ve bu programların bazıları sizin haberiniz olmadan bilgisayarın açılması ile birlikte otomatik olarak çalışmaya başlarlar. Bu gereksiz fazlalıklardan kurtulmak için çalıştır menüsünden MSconfig’i menüsünü çalıştırıp. Oradaki başlangıç seçenekleri altına sıralanan programlardan işe yaramayanları devre dışı bırakmalısınız.

4-) Alternatif olarak CCleaner Yüklemek; Cclear basit ve kurulumu ve kullanılması kolay olan bir programdır. Bu programı yükleyerek bilgisayarınızda gereksiz olan yazılım ve programlardan kurtulabilirsiniz. Bu ekran kartınızın ve işlemcinizin daha rahat çalışmasını sağlayacaktır.

5-) Oyun Ayarları: Bütün seçeneklere alternatif olarak verebiliriz bu seçeneği. Siz oyununuzu açtığınız zaman içerisinde ayarlar bölümü olacaktır. Bu ayarlar bölümünden görsel ya da video yazan seçeneklere gelerek oradan gölgeler seçeneğini, kapatabilirsiniz. Oyun için pek fazla mühim olmayan bu kavram oyun görüntüsünde kasmalara neden olabilir. Diğer bir seçenek olan FPS ayarlarına gelip oradan bilgisayarınızın ekran kartınızın gücüne ve özelliklerine uygun olan seçenekleri işaretleyebilirsiniz. Bu görüntünün biraz bozulmasına neden olsa da sizi kasılma probleminden oldukça kurtaracaktır.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak