Kapat
Hatalar-Çözümler 96 Görüntülenme 0

Ekran Kartından Kaynaklı Mavi Ekran Sorunu ve Çözümü

Ekran Kartından Kaynaklı Mavi Ekran Sorunu ve Çözümü

 

Cihazlarda sıklıkla mavi ekran sorununa karşılaşılmaktadır. Kullanıcılar bu problemle sürekli karşılaştıklarını söylemektedir.  Bu problemlerle karşılaşanlar, mavi ekran sorununa nasıl çözüm bulunacağını merak etmektedir. Blue Screen Error olarak bilinen mavi ekran probleminin tespit edilmesi için bazı detayların bilinmesi gereklidir. Elektronik aygıtlar çeşitli kablolardan oluşmuştur. Bilgisayarın donanımında buluna çok sayıda parça vardır. Bu parçaların çoğu küçük parçalardır. Parçaların ya da kabloların bağlantılarında oluşabilecek sorunlar cihazda problemlere neden olmaktadır. Bu problemlerden birisi de da mavi ekran problemidir. Donanımda yer alan parçalarda oluşabilecek temassızlık durumları da mavi ekran probleme neden olabilir. Problemin tespit edilebilmesi içi cihazın açılması gerekir. Cihazını açmanız mümkün olmayabilir. Bu durumlarda konunun uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Cihaz açıldıktan sonra temas problemi olan parçalar tespit edilebilir.  Problem temassızlıktan dolayı oluştuğu tespit edilirse parçalar sıkılaştırılarak problem çözüme kavuşturulabilir. Konunun uzmanları problemi tespit ederek problem ekran kartından kaynaklanıyorsa bunu rahatlıkla tespit edebilirler. Ancak uzman desteği almadan sorunun çözümlerini uygulamak isteyenler de olabilir.

Mavi ekran problemi cihazın yeniden başlatılmasını zorunlu kılar. Bilgisayarın işleyişine engel olmaktadır. İşlemlere engel olarak cihazın kapatılması sırasında açık kalan uygulamalarında yaptıklarınızı kaybedeceğiniz de söylenebilir. Belirtilenlerden de anlaşılacağı gibi mavi ekran cihazlarda karşılaşılan büyük problemler arasındadır. Genellikle donanım yazılımlarından ya da sürücü yazılımlarından kaynaklanan bir problemdir. Kullanıcıların karşılaştığı en büyük problem olarak nitelendirilmektedir. Hatanın ‘’dur hatası’’ şeklinde karşınıza çıkacağı söylenilebilir. Hata neticesinde sitem bozulabilir. Ya da bu hata sistemi durdurabilir. Sistem durması ya da bozulması verilerin kaybolmasına neden olmaktadır. Hata sonucunda verileriniz kayıt altına alınmaz. Cihazın kapanmasının ardından verileri kaybedebilirsiniz.

Cihazda karşılaşılacak en kötü sorunlardan biri olduğu bilinen mavi ekran sorunu, bilgisayarda karşılaşılan herhangi bir problemin ardından açığa çıkmaktadır. Problem esnasında verilen hataya dair uyarılar mavi ekran sorunu olarak bilinir.  Mavi ekran sorunları farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Ancak sorunun yüzdelik oranda büyük bir kısmı yazılımsal problemlerden kaynaklanmaktadır. Yazılımsal problemlerin çözümü kolaydır. Bu tür sorunlardan oluşacak problemi çözmek için uyarı kodları dikkate alınmalıdır. Ancak sorun düşük ihtimalle de olsa donanımsal hatalardan da meydana gelmektedir. Donanımsal hataların tespit edilmesi çok da kolay değildir. Sorun donanımsal hatalardan kaynaklanıyorsa, çözümler aşamaları fazlasıyla yorabilir. Yazılımsal hataları çözebilmek için anakart bios’unu güncellemeniz önerilebilir. Bu konuda çözüme ulaşamazsanız cihazınıza format atarak sorunu çözebilirsiniz.

AHMET AYDIN

ASD kurucusu, içeriklerden haberdar olmak için sosyal medya adreslerinden takip edin ve en yeni gelişmeleri makaleleri kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir