Hatalar-Çözümler 91 Görüntülenme 0

Dizüstü Bilgisayarın Touch Pad Sorunu ve Çözümleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Laptoplar taşınabilme kolaylığı açısından bir hayli avantajlı cihazlardır. Ayrıca laptopların kullanımları da bir o kadar kolaydır. Laptop’lara usb girişi yer alır. USB girişi sayesinden çeşitli donanımların kullanılmasına olanak tanınır. Laptoplarda yer alan usb girişleri ile mause bağlamak mümkündür. Diz üstü bilgisayarda mause yerine kullanılan parçalar da mevcuttur. Laptoplarda mause yerine touchpedler kullanılmaktadır. Ancak touchpad kullananların bazı problemleri şikâyet ettikleri görülmektedir. Şikâyetler genellikle touchpad’ in donduğuna yönelik olmaktadır. Cihazla alakalı karşılaşılan diğer problemlerin ise; cihazın çalışmaması ya da cihazdaki bazı fonksiyonlarının çalışmaması yönünde olmaktadır. Bu sorunlarla karşılaşanlar çözüm yöntemlerini araştırmaktadır. Problemlere yönelik bazı çözüm önerileri sunulabilir. Bu önerileri dikkate alarak sorunu çözüme kavuşturmanız mümkün olabilir. Belirtilen adımlar dikkate alındığında karşılaşılacak problemler ortadan kalkacaktır.

Laptop Touch Pad Sorununa Yönelik Çözüm Önerileri Nelerdir?

Touchpad kullananların çeşitli sorunlara rastladıklarını söyledikleri görülmektedir. Touchpad sorunları arasında donanımın kapanması yer almaktadır. Problemin nedeni olarak touchhpad’ in açma ve kapatma kısayol tuşlarına yanlışlıkla basılması gösterilebilir. Aslında bu sorunun çözümü oldukça basittir. Yapılması gereken tek şey bu tuşlara yeniden basmaktır. Açma ve kapatma tuşlarına yeniden basarak sorunu rahatlıkla giderebilirsiniz. Mause yerine kullanılan Touchpadlerin bir diğer problemi de sürekli kayma sorunlarının açığa çıkmasıdır. Bir grafik çizimi esnasında sürekli kayma sorununu yaşayabilirsiniz. Ya da metin yazarken de sıklıkla kayma soruyla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Bu sorunun çözümü için de uygulamanız gereken yöntem, donanımı devre dışı bırakmaktır. Donanımı devre dışı bırakmanız durumunda olası kaymaları önlemiş olursunuz.

Touchpadlerle alakalı, cihazın çalışmasında problem yaşayanların da çözüm aradıkları görülür. Cihazla alakalı problemlerden diğeri de touchpad’ in kaydırma yapmamasıdır. Aslında bu problemin çözümü bir hayli kolaydır. Problemi çözebilmek için öncelikle bilgisayarın ana menüsünden başlata gelerek denetim masasını açabilirsiniz. Denetim masasında fare seçeneğini bularak bu sekmenin içine girmeniz gerekir. Burada aygıt ayarlarını açarak aygıt adının üzerinden ayarlar sekmesini seçmeniz gerekir. Bu aşamalardan sonra ise, ekrana gelecek olan kaydırma seçeneğinin işaretlenmesi gerekir. İşaretleme yapıldıktan sonra uygulamayı seçerek, kutudaki belirtilen seçeneği onaylamanız gerekecektir. Bu aşamaları uygulayarak sorununuzu rahatlıkla çözebilirsiniz. Touchpad sorunlarını çözebilmek için uygun yazılımları da yükleyebilirsiniz. Cihazın sürümü de problemlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Eski sürüm yüklü olan cihazlarda özellikle sıklıkla sorun yaşandığı görülmektedir. Bu sorunları ortadan kaldırmak için, cihazdaki eski sürümleri güncellemek gerekir. Cihazın sürümü güncellendikten sonra problemlerin çözüme ulaşacağı düşünülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir