ŞİMDİ OKUNAN
CPU’nun Aşırı Kullanılması Sorunu ve Çözümleri
0

CPU’nun Aşırı Kullanılması Sorunu ve Çözümleri

☺ AHMET AYDIN7 Ekim 2015

CPU’nun Aşırı Kullanılması Sorunu ve Çözümleri

Bilgisayarların çalışmalarını düzenleyen, programlardaki bütün komutları birer birer işleyen birimlere CPU denir. Açılımı Central Processing Unıt olan CPU, Türkçe açılımında Merkezi İşlem Birimi olarak açıklanmaktadır. Bu Merkezi İşlem Birimleri yani CPU’lar bellekten bilgisayarın program konutlarını alıp, kodları çözerler. Karşılığı olan işlemleri yerine getirirler ve sonuçları gerekli yerlere gönderirler. Bilgisayarlarımızın beyni olarak tanımlanan CPU, tüm işlemleri yapan birimdir. Bilgisayarların işlem ve işlemci yetenekleri ve hızlarıyla direkt olarak ilgilidir. Yapılarına bakıldığında ise, ince, silikon bir tabaka üzerinde bulunan, oldukça küçük yollar ile birbirine bağlı olan milyonlarca elektronik devre elemanından oluşurlar. CPU içerisinde yer alan elektronik devre elemanlarından hangilerinin ne şekilde çalışacağı, yazılım programı aracılığı ile makine dilinde CPU’ya iletilerek programların işlemci tarafından çalıştırılması sağlanır. Peki ya CPU aşırı kullanım sonucu % 100 uyarısı alıyorsanız, bu durumda ne yapmanız gerekir? Şimdi gelin bu soruya cevap arayalım.

CPU’nun Aşırı Kullanımında Sorunlar Donanımsal ya da Sistemsel Oluyor

Bilgisayarınız son zamanlarda oldukça yavaşladı ve hiçbir işlemi gerçekleştiremiyorsunuz. Görev yöneticisine baktınız ve CPU kullanımı % 100 olmuş. Bu da demek oluyor ki, CPU’nun aşırı kullanımı sorunu yaşıyorsunuz. Bu durum neden kaynaklanmış olabilir? Eğer böyle bir sorunla karşı karşıya geldiyseniz,  bunun pek çok sebebi olabilir.  Bunlar, donanımsal ya da sistemsel sebeplerdir. Sorununuz donanımsal sebeplerdense eğer, ya işlemciniz çok ısınıyordur, ya fanınız soğutmuyordur ya da termal macun zamanı gelmiştir. Tabi buna benzer birçok donanımsal sorun olması da söz konusu. Sistemsel sebeplerden kaynaklı ise sorun, bu duruma da trojan, virüs gibi zararlılar sebep olabilir. Ancak böyle durumlarla karşı karşıya gelindiğinde genelde sebebi sömürme işlemi yapan virüsler oluyor. Çözüm olarak ise, öncelikle bilgisayarınızı Combofix’le taratmanızı önerebiliriz ve bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs programını güncelleyerek genel bir tarama yapabilirsiniz. Bunun yanında, ‘Bilgisayarım’ menüsü, ‘Denetim Masası’, oradan ‘Güç Seçenekleri’ daha sonra ‘Performans’ ve en son olarak buradan da ‘Dengeli’ olarak bilgisayar ayarı yapabilirisiniz. Başka bir çözüm olarak da en son yüklemiş olduğunuz programı kontrol edin. Çünkü sürücülerden kaynaklı olma ihtimali de olabilir. Bu son sürücüleri kaldırıp, sorunun devam edip etmediğine bakın. Son olarak da, C: yüklü sisteminiz haricinde bir de D: sürücünüz mevcutsa burada yer alan dosyaları yedekleyip, bu sürücüye format atmanız iyi olacaktır. Çünkü çoğu zaman D: sürücüsüne bulaşan virüsler, CPU’nun aşırı kullanımı sorununa sebep olabiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak