ŞİMDİ OKUNAN
Aşırı Bellek Kullanım Sorunları ve Çözümleri
0

Aşırı Bellek Kullanım Sorunları ve Çözümleri

☺ AHMET AYDIN10 Ekim 2015

Bekleler dosyaların saklanması için önem taşır. Bilgisayarınızda gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi için belleğe ihtiyaç vardır. Ancak bellekte yeterli alan bulunmuyorsa cihazda bazı programların yanıt vermemesi sorunu açığa çıkabilir. Bilgisayarda yaşanacak bilgi kayıplarının engellenmesi için, Windows kullanıcılarına uyarı verir. Kullanıcılara belleğin azaldığına uyarı verilmektedir. Uyarıyı dikkate alarak bellekteki alanın doluluk oranını görebilirsiniz. Bellekteki kayıtlı bilgilerin önemli olduğu düşüldüğünde uyarıların kesinlikle dikkate alınması gerekmektedir. Bu sorunu çözebilmek için bazı önerilerde bulunmak mümkündür. Önerileri dikkate alarak sorunu çözebilirsiniz. Bellekte yerin azalması sorununu gidermek için önerilere geçilmeden önce belleğin azaldığına dair uyarı veren işaretlerin dikkate alınması gerekir.

Bilgisayarınızda herhangi bir programı açmaya çalıştığınızda program yanıt vermemeye başlayabilir. Ya da bilgisayarınızda bir programı açmaya çalıştığınızda program yavaş çalışabilir. Programın bu denli yavaş yanıt vermemesi ya da hiç yanıt vermemesi belleğin azaldığını gösterir. Herhangi bir dosya içerisinde içerik görmeye çalışan kullanıcılar içeriğin açılmadığından dolayı şikayet etmektedirler. İçeriğin açılmama sebebinin bellekteki alanın daralmasından kaynaklanabileceği rahatlıkla söylenebilir. Menüde açılan dosyaların içeriğinin boş görünmesi de bellekle alakalı problemler arasındadır. Belleğin azalama sorunlarının başlamasının farklı nedenleri olabilir. Bu nedenleri merak edenler için bazı açıklamalara yer verilecektir.  Bilgisayarda iki çeşit bellek bulunur. bunlardan birisi RAM olarak bilinen rastgele erişim belleğidir. Diğeri ise sanal bellektir. Cihazdaki tüm programlar RAM’de bulunur. Ancak bazı durumlarda çalışması istenilen programlar için yeterli alan olmayabilir. Bu durumlarda çalışması istenilen programlara alan ayırmak için bazı dosyalar sabit bir disk üzerine taşınmaktadır. Dosyaların taşınmasındaki amaç çalışması istenilen programların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Sanal bellek programların düzgün çalışmasına olanak sağlamaktadır.

Belleğin azalması sorunu RAM bittiğinde oluşabilir. Ayrıca sanal bellekteki depolama alanının azalması da bu soruna yol açmaktadır. Bunun sebebi olarak RAM’in destekleyebileceği kapasitenin aşılması gösterilebilir. RAM’in destekleyeceği programın fazla yüklenmesi neticesinde bellekteki alan daralmaktadır. Bu sorun bazen programın belleği serbest bırakması neticesinde açığa çıkabilir. Sorunlar bellek sızıntısı denilmektedir.

Belek azalması problemiyle karşılaşanlar için problemin çözümü hakkında bazı önerilerden bahsedilebilir. Cihazınızda bellek azalması sorununu ortadan kaldırabilmeniz mümkündür. Bunun için sorunun nedenlerini bilmeniz gerekir. Sorunu bilerek ve önerileri uygulayarak sorunu çözebilirsiniz. Cihazınızda bulunan sanal belleğin boyutunu arttırarak bellek azalmasını çözebilirsiniz. Cihazınızda kullandığınız programların ne kadar alan kapladığını tespit ederek, sorun yaratacak boyuttaki programları kapatabilirsiniz. Bu şekilde probleminiz sonuca ulaşacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
100%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak