Güncel Haberler
ŞİMDİ OKUNAN
Tesladan Şaşırtan Haber : Uçan Otomobil Roadster
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Tesladan Şaşırtan Haber : Uçan Otomobil Roadster

☺ Merve Erdoğdu23 Kasım 2017

Elon musk, yeni tanıttığı,1.9 saniyede 100 km hıza ulaşabilen Roadster’ın özel geliştirme paketleriyle uçan otomobile dönüştürülebileceğini açıkladı.Bu açıklama Tesla’nın sıkı takipçilerini heyecanlandırdı.

 

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olarak bildiğimiz Tesla, satışına 2008 yılında başladığı  ve sınırları zorlayan teknik detaylarıyla öne çıkan Roadster’ın yenilenmiş bir modelini bizlerle paylaştı. Saatte 400 km hıza ulaşan yeni Roadster,Tesla Ceo’su Elon Musk tarafından ‘dünyanın en hızlı seri üretilebilen otomobili’ ilan edildi.Roadster 0’dan 100 km/s hıza sadece 1.9 saniyede ulaşabiliyor. Bu gücü sahip olduğu 3 elektrik motorundan alıyor.

Tek Şarjla Bin Kilometre Yol Katedebiliyor

Roadster, 200 kWh’lık elektrik pilleri tam dolu olduğunda bin km yol kat edebiliyor. Bugüne kadarki en yüksek mesafeye sahip elektrikli otomobil olan Roadster, elektrikli otomobilleri tek şarjla şehirler arası yolculuk yapabilme özelliği ile buluşturuyor.

 

Otomobil tutkunlarının ilgisini çeken bu aracın geleceği hakkında konuşan Musk : “Bu performansı bir sonraki seviyeye çıkaracak özel bir seçenek paketi olacak. Yeni nesil Roadster’ın otomobilin kısa uçuşlar yapmasını sağlayan bir yükseltme paketi olacağını söylemiyorum, ama belki…Bu kesinlikle mümkün, yalnızca bir güvenlik sorunu. Roket teknolojisini otomobillere getirmek devrimsel yeni imkânı beraberinde getiriyor.” dedi.

 

Uçan Otomobil İçin Çalışan Tek Şirket Tesla Değil

 

SolarCity Tesla için Musk tarafından daha öncesinde satın alınmıştı. SolarCity’nin kurucu CEO’su Lyndon Rive iken, şirketin başkanı Musk’tı. Bu proje sadece Musk’ın dikkatini çekmemişti. Otomotiv endüstrisinin büyük isimleri de  bu konuda çalışmalar yapıyor ve uçan araba prototipleri oluşturuyorlar.

 

Bir grup teknik bilimler öğrencisi tarafından 11 yıl önce kurulan  Terrafugia,  uçan araba teknolojileri için araştırma ve geliştirme faaliyetleri sürdürüyor. Zhejian Geely Holding ise Volvo’nun desteğini de alarak bu ilginç şirketi bünyesine kattığını doğruladı. Elon Musk’ın açıklaması bu doğrulamaya bir yanıt niteliğindeydi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
Merve Erdoğdu
Yorumlar

Yanıt Bırak