Güncel Haberler 33 Görüntülenme 0

Klavyelerde Türkçeleşme Dönemi Başlıyor

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yaptığı açıklamaya göre F klavye standardına göre artık klavyelerde bulunan yabancı kelimeler yerine Türkçe kelimeler yer alacak.

F klavyelerde yapılan bu değişiklik ‘delete’ yerine ’sil’, ’enter’ yerine ‘giriş’,‘print screen’ yerine ’ekranı kopyala’ isimleri yer alacak.

klavyelerde-turkcelesme-donemi-basliyor

Türk standartları Enstitüsü Teknik Kurulu ile kabul edilen ‘F Klavye Standardı’ artık Türkçe tuş isimleri yer alacak.

Bu uygulama yeni genç neslin Türkçeyi doğru kullanması açısından önemli olmasıyla birlikte gayet güzel ve yerinde bir karar olduğunu söylemek isteriz. Yapılan bu değişiklik sadece ‘F’ tipi klavyelerde geçerli olduğunu söylemek isteriz. Bu uygulama ‘Q’ klavye için şimdilik herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek.

 

AHMET AYDIN

ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.


+1000 ABONE ARASINA KATIL

Güncel teknoloji haberlerinden, mobil cihazlarınız çözümleri, windows sorunları ve çözümleri bu ve bunun gibi bir çok içerikten haberdar olmak için abone olabilirsin.