Güncel Haberler
ŞİMDİ OKUNAN
Hyperloop Teknolojisi İle 6 Saatlik Yolculuklar 2 Saate İnecek
0

Hyperloop Teknolojisi İle 6 Saatlik Yolculuklar 2 Saate İnecek

☺ AHMET AYDIN21 Eylül 2015

2016’da testleri başlayacak olan Hyperloop diğer adıyla Ultra Hızlı Tren teknolojisi, açıklandığı günden itibaren yoğun ilgiye maruz kalıyor. 6 saat sürecek olan yolculukların 2 saate kadar indirgenmesini sağlayan bu teknolojinin fikir babası Tesla ve Space X’in kurucularından Elon Musk, aynı zamanda da kendisine ait firmasıyla projenin en büyük destekçilerinden birisi. Ultra Hızlı Trenin, hareket gücü gaz ya da benzin salınımı ile olmayacak. Doğaya % 100 duyarlı olan projede, tren, arkada yer alacak güçlü pervaneler sayesindeki oluşacak itme kuvvetleriyle hareket edecek.

Ses Hızına Yakın Bir Hızla Yolculuk

Hyperloop Projesi kapsamındaki fikre göre, hareket etmeden önce otomobil büyüklüğündeki bir kapsüle yerleşim sağlanarak hızlı bir tüpün içinde saatte 1300 km hızla yolculuk yapılıyor. Projedeki sistem, büyük şehirlerarası kara yolculuğunu havasız tüplerin içinde insan taşıyan kapsüllerle ses hızına oldukça yakın bir hızla gerçekleştirmeyi hedef alıyor. İlerlemek için ise güçlü bir itme gücü ve fırlatma mekanizması gerekiyor. Tüm hava koşullarına karşı korunma olduğu gibi ray sistemi de gerekmiyor. Güç, güneş panellerinden alınarak bir kısmı depolanabiliyor. Kapsülün kendi oluşturduğu havadan, tüple temas olmaksızın yolculuk edilebiliyor. Ultra Hızlı Tren kapsülleri projesinde kapsüller her 30 sn’de bir kalkacak ve tek seferde 28 yolcu taşınabilecek. Maliyet olarak da tek yön gidiş için 20 dolar olarak hesaplanıyor.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak