Güncel Haberler 63 Görüntülenme 0

Google Yeni İşletim Sistemi

Android ve Chrome OS benzeri işletim sistemlerinden sonra Google hepimizi şaşırtacak yeni bir işletim sistemiyle karşımıza çıkabilir. Bugün internet dünyasının manşetlerinde yer alan habere ve Android Police sitesinin yaptığı araştırma sonuçlarına göre Google adının Fuchsia (Fuşya) olması beklenen bir işletim sistemi üstünde çalışıyor.

Google için birçok önemli teknolojik servis olduğu bunun gibi işletim sistemleri de önemli çalışma alanlarından bir tanesi. Chrome OS ile her ne kadar dünya ve ülkemizdeki popülaritesi yüksek olmasa da Android işletim sistemiyle Google bütün dünyanın enfazla işletim sistemi oluşturucularından biri olduğunu ispatlamış halde.

fuchsia

Yeni işletim sistemindeyse Google bu sefer aşırı önemli bir değişikliğe vararak Linux Kernel yerine Magenta Kernel’i kullanacak. Google’ın oluşturduğu işletim sistemlerinde Linux Kernel’den yararlanıyor olması alışkanlığı eskiden beri isimlendirilen bir özelliğiydi. Yeni işletim sisteminde Magenta Kernel’ini kullanacak olmasıysa biz bilgisayar kullanmakta olanları ve web sevdalılarını şimdiden meraklandırmaya yetiyor.

Google’ın Magenta Kernel’i tercih edecek olmasının çok sayıda farklı nedeni var. Bunlardan en önemlisi Magenta’nın gömülü sitemlerde yüksek performans sunması ve ölçeklendirilebilir şekilde çalışabilmesi. Yani, Google’ın yeni işletim sistemi sadece mobil cihazlar üzerinde değil tıpkı sürede akıllı otomobillerde, ıoT cihazlarında ve masaüstü platformlu cihazlarda kullanılacak.

şuan için Google sebebi ile Fuchsia OS için hazırlanmış resmi bir izah olmadığı için dereyi görmeden paçaları sıvamamak akıllıca bir hareket olacaktır. yine de bu işletim sistemi haberinin gerçek olduğunu göz önüne alacak olursak Google’ın yakın gelecekte Chrome OS ve Android işletim sistemlerini Fuchsia OS altında toplayacağı çıkarımında bulunabiliriz.

AHMET AYDIN

ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.


+1000 ABONE ARASINA KATIL

Güncel teknoloji haberlerinden, mobil cihazlarınız çözümleri, windows sorunları ve çözümleri bu ve bunun gibi bir çok içerikten haberdar olmak için abone olabilirsin.