Kapat
Güncel Haberler 16 Görüntülenme 0

Google Yeni İşletim Sistemi

Android ve Chrome OS benzeri işletim sistemlerinden sonra Google hepimizi şaşırtacak yeni bir işletim sistemiyle karşımıza çıkabilir. Bugün internet dünyasının manşetlerinde yer alan habere ve Android Police sitesinin yaptığı araştırma sonuçlarına göre Google adının Fuchsia (Fuşya) olması beklenen bir işletim sistemi üstünde çalışıyor.

Google için birçok önemli teknolojik servis olduğu bunun gibi işletim sistemleri de önemli çalışma alanlarından bir tanesi. Chrome OS ile her ne kadar dünya ve ülkemizdeki popülaritesi yüksek olmasa da Android işletim sistemiyle Google bütün dünyanın enfazla işletim sistemi oluşturucularından biri olduğunu ispatlamış halde.

fuchsia

Yeni işletim sistemindeyse Google bu sefer aşırı önemli bir değişikliğe vararak Linux Kernel yerine Magenta Kernel’i kullanacak. Google’ın oluşturduğu işletim sistemlerinde Linux Kernel’den yararlanıyor olması alışkanlığı eskiden beri isimlendirilen bir özelliğiydi. Yeni işletim sisteminde Magenta Kernel’ini kullanacak olmasıysa biz bilgisayar kullanmakta olanları ve web sevdalılarını şimdiden meraklandırmaya yetiyor.

Google’ın Magenta Kernel’i tercih edecek olmasının çok sayıda farklı nedeni var. Bunlardan en önemlisi Magenta’nın gömülü sitemlerde yüksek performans sunması ve ölçeklendirilebilir şekilde çalışabilmesi. Yani, Google’ın yeni işletim sistemi sadece mobil cihazlar üzerinde değil tıpkı sürede akıllı otomobillerde, ıoT cihazlarında ve masaüstü platformlu cihazlarda kullanılacak.

şuan için Google sebebi ile Fuchsia OS için hazırlanmış resmi bir izah olmadığı için dereyi görmeden paçaları sıvamamak akıllıca bir hareket olacaktır. yine de bu işletim sistemi haberinin gerçek olduğunu göz önüne alacak olursak Google’ın yakın gelecekte Chrome OS ve Android işletim sistemlerini Fuchsia OS altında toplayacağı çıkarımında bulunabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir