Güncel Haberler
ŞİMDİ OKUNAN
Google Über’e Dava Açtı
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Google Über’e Dava Açtı

☺ AHMET AYDIN27 Şubat 2017

Dünya’nın en büyük arama motoru olan ve hayatımıza kattığı yeni teknolojiler ile hayatı her geçen gün biraz daha kolaylaştıran Google, dünyanın hemen hemen her yerinde özel araçlı lüks taksi ya da kiralık araba hizmeti sunan Über’i hırsızlık yapmakla suçladı.

Yıllardır insansız araç teknolojileri üzerinde çalışan Google bu alanda adından oldukça söz ettirmiş olan yan kuruluşu Waymo üzerinden Über şirketini “araç tasarımlarını” çalmakla itham ederek mahkemeye verdi.

Google’ın San Francisco yerel mahkemesine başvurmasına sebep olan iddialar bir takım eski çalışanlarının şirketten ayrılmadan önce bir takım gizli belgeleri kopyaladıkları ve Über şirketinin bu kişileri işe alarak bu belgeleri kendi otomotiv argelerinde kullandıkları yönündedir.

Google’ın 28 sayfayı bulan iddiaları arasında en dikkat çekeni kuşkusuz arama motoru devinin eski çalışanı, ve aynı zamanda Otto’nun da kurucusu olan Anthony Levandowski’nin şirketin 14 bin gizli belgesini yanına alarak Über şirketinde işe başlamasıdır. Yapılan açıklamaya göre bu belgelerin arasında şirket adına patentlenmiş olan tasarım ve donanım dökümanlarıyla birlikte bazı basılı medya materyalleri de yer almaktadır.

Devre şemaları, Lidarlar gibi projelerin de yer aldığı belgelerle Google’ın en büyük rakiplerinden olan Über’in oldukça yüksek bir maliyet ve zaman gerektiren bir çok projeye haksız bir şekilde eriştiğini ve bunun “bir içecek firmasının formülünün çalınmasına” benzediği söylenerek bu durumun asla kabul edilemez olduğu ifade edilmiştir.

Über’i dava etmek için neden bunca zaman beklediği yönündeki eleştirilere de cevap veren Google, Über’in Lidar sistemiyle tesadüfen (bir e-mail aracılığıyla) karşılaştıkları ve uzmanlarının incelemeleri sonucunda benzersiz bir tasarıma sahip olan kendi Lidar sistemine çok benzer bir Lidar sistemi geliştirildiği kanısına varıldığını, bunun üzerine soruşturma başlatıldığını ifade etmiştir.

İki şirket arasındaki bu durumu daha da karmaşık hale getiren şey ise aslında Google’ın Über şirketine yatırım yapmış olmasıdır. Google kendi yatırım kuruluşu olan Google Ventures aracılığıyla Über şirketine 2013 yılında 250 milyon dolar yatırım yapmıştı. Geçtiğimiz günlerde gündeme bomba gibi düşen Google’ın Ceo’sunun Über’in yönetim kurulundan çıkarılması haberi iki şirket arasında soğuk rüzgarların estiğinin bir habercisi olmuştu. Buradan yola çıkarak iki şirket arasındaki sorunların ne denli ciddi bir noktaya geldiği rahatlıkla anlaşılabiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
100%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak