Kapat
Güncel Haberler 7 Görüntülenme 0

Evrim Geçiren Robotlar

Her geçen gün gelişen robot dünyasından son haber kendini geliştirebilen ve evrim geçiren robotlar üzerine.

 

Zürih ve Cambridge üniversitelerinden mühendislerin geliştirdiği bir robot kolu kendisine verilen plastik küpler ve motorlardan bebek robotlar üretiyor. Bebek robotların her biri aynı parçalarla ve aynı aküyle üretiliyor ve görevleri bir noktaya doğru ilerlemek. Robotlardan toplam 10 farklı nesil üretildi ve sonuçlar şu şekilde:

Robot kol ilk ürettiği neslin tüm becerilerini izledi ve analiz etti. Daha sonra her nesilde parçaları daha iyi konumlandırarak robotu bebeklerin daha da uzağa ilerlemesini sağladı ve son nesil aküsü bitene kadar ilkinin eriştiği uzaklığın tam 2 katına erişebildi.

Projede görev almakta olan Dr.Fumiya esas amaçlarının evrime farklı bir bakış açısı kazanmak ve robotların değişen şartlar üzerine nasıl evrim geçirebilecekleri görmek olduğunu söyledi. Robotların yaratıcı kapasitesinin genişliğini göstermek ve uyum yeteneklerini test etmek olduğunu ekledi.

Hala insanlar robotların yaratıcı gücünün bir gün dünyayı ele geçireceğinden korkuyor. Buna sebep olan şeylerden en temeli ise ürettiğimiz bilim-kurgu filmleri. Aslında yakın bir gelecekte bu teknolojinin gelişmesi sayesinde otomotiv sektöründe -şu an insanların çalıştığı- kusur tespiti ve bunun düzeltilmesi gibi konuların da tamamen robot kontrolüne bırakılması düşünülüyor. Peki ya çiftçi robotlar? Her sene verileri analiz edip duruma göre ekin türü seçen, yeni yetiştirme, geliştirme ve hasat yöntemleri bulan çiftçi robotlar? Yapay zekânın gelişmesiyle birlikte bu ve bunun gibi robotlarla hayatımızın her alanında karşılaşacağız.

evrim-geciren-robotlar2

AHMET AYDIN

ASD kurucusu, içeriklerden haberdar olmak için sosyal medya adreslerinden takip edin ve en yeni gelişmeleri makaleleri kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir