Güncel Haberler
ŞİMDİ OKUNAN
Çin’in Siber Polisleri
0

Çin’in Siber Polisleri

☺ AHMET AYDIN17 Ağustos 2015

1,5 milyara dayanmış nüfusu ile kontrol edilmesi güç bir potansiyel olan Çin, teknoloji ve internet alanında çok hızlı bir gelişim sergiliyor. Analizcilerin görüşüne göre geleceğin süper gücü Çin Halk Cumhuriyeti olacak. Böyle bir ülkede yaşamaktan ziyade bu ülkeyi yönetmek, teftiş etmek, suç oranını en aza indirmek inanılması güç bir iş haline geliyor.

Çin, internet aleminin büyük abileri rollerinden birini üstlenirken, arkada bıraktığı açıkları da kapatma konusunda iyi iş çıkarıyor. İnternet kullanıcılarına uyguladıkları yaptırım, koydukları yasaklar incelenince ne derece titiz oldukları meydana çıkıyor.

Çin bu alanda diğer ülkelerden bir adım daha öne çıkarak, büyük internet şirketlerinde çalışmak üzere ' siber polis ' yetiştirmeye başlayacak. Diğer devletler ile arasına perde çeken ülkenin bu uygulamaya gitmesinin başlıca sebepleri;

– Ulusal güvenliği üst düzeye çıkarmak

– Siber saldırı ve hackerlara karşı önlem almak

– İnternet şirketlerine olası atakları profesyonel biçimde halletmek

– Yaptırımlardan kaçan şirketleri belirlemek

WeChat, China Mobile, Alibaba, Tencent ve Qihoo gibi şirketlerine bildiri yapan Çin'in bu uygulamayı ne zaman aktif hale getireceği henüz belli değil. Ülkenin siber saldırı korkusu sebebi ile ' Siber Polis ' teşkilatlanmasını kısa sürede uygulamaya koyacağı tahmin ediliyor.

cyber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çin'in Siber Polisleri, ileride oluşacak büyük siber saldırılara dair alınmış en geniş kapsamlı önlem olarak belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak