Kapat
Güncel Haberler 27 Görüntülenme 0

Apple’dan Şöförsüz Araba Hamlesi

Yıllardır akıllı otomobiller hakkında çeşitli AR-GE çalışmaları kamuoyuna duyuruluyor ve bu konularda başı Google çekiyordu. Ortaya yeni çıkan söylentiler ise rakip şirket Apple’ın da bu konuda çalıştığını belirtiyor.

 

Akıllı otomobiller ve otomasyon sistemleri modern şehirler için düşünülen ve elektrikli araç konseptiyle çok uyumlu olan bir teknoloji. Uzun yıllardır üzerine çalışmalar yapılıyor, şirketler araç prototipleri üretiyordu. Hatta Google araçlarını şehirlerde gezmeleri için serbest bile bırakmıştı.

Mayıs ayında bir grup Apple mühendisi GoMentum Station şirketiyle bir toplantı yapmıştı ve toplantıdan sonra San Francisco yakınlarında 5000 metrekarelik eski bir deniz üssü özel bir alana dönüştürüldü. Tüm bu gelişmelerin kendilerine sorulduğu GoMentum şirketiyse henüz bir açıklama yapamayacaklarını ancak mevcut teknolojileri geliştirmeye çabaladıklarını açıkladı. Bu durum ve özel pist ise Apple’ın da akıllı araç teknolojisine el attığı söylentilerini biraz daha gerçekçi kıldı.

Akıllı otomobiller ve test süreçleri hala trafiğe kapalı yerlerde yapılmak zorunda. Çünkü trafikte aslında tamamen sensörleriyle hareket eden ve insan faktörü olmadığında kaza yapması imkânsıza yakın olan test araçları sürüş halinde diğer araçların tepkilerini hala ölçebilecek yapay zekaya sahip değil. Her ne kadar ortalama bir insandan daha iyi sürüş yapabilse de yapay zekânın hala çok yolu var. Ancak tüm bu zorluklara rağmen şirketler yılmadan çalışmalara devam ediyor ve adlarından söz ettirmek istiyor. Yakın bir gelecekte tamamen optimize yollar sayesinde insansız sürüş teknolojisi yayılacak. Bunun tüm ulaşım araçlarına yayılması için ise internetin tamamen kusursuz ve küresel ölçekte olması gerekiyor.

appledan-soforsuz-araba-hamlesi2

AHMET AYDIN

ASD kurucusu, içeriklerden haberdar olmak için sosyal medya adreslerinden takip edin ve en yeni gelişmeleri makaleleri kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir