Güncel Haberler
ŞİMDİ OKUNAN
Apple’dan Şöförsüz Araba Hamlesi
0

Apple’dan Şöförsüz Araba Hamlesi

☺ AHMET AYDIN17 Ağustos 2015

Yıllardır akıllı otomobiller hakkında çeşitli AR-GE çalışmaları kamuoyuna duyuruluyor ve bu konularda başı Google çekiyordu. Ortaya yeni çıkan söylentiler ise rakip şirket Apple’ın da bu konuda çalıştığını belirtiyor.

Akıllı otomobiller ve otomasyon sistemleri modern şehirler için düşünülen ve elektrikli araç konseptiyle çok uyumlu olan bir teknoloji. Uzun yıllardır üzerine çalışmalar yapılıyor, şirketler araç prototipleri üretiyordu. Hatta Google araçlarını şehirlerde gezmeleri için serbest bile bırakmıştı.

Mayıs ayında bir grup Apple mühendisi GoMentum Station şirketiyle bir toplantı yapmıştı ve toplantıdan sonra San Francisco yakınlarında 5000 metrekarelik eski bir deniz üssü özel bir alana dönüştürüldü. Tüm bu gelişmelerin kendilerine sorulduğu GoMentum şirketiyse henüz bir açıklama yapamayacaklarını ancak mevcut teknolojileri geliştirmeye çabaladıklarını açıkladı. Bu durum ve özel pist ise Apple’ın da akıllı araç teknolojisine el attığı söylentilerini biraz daha gerçekçi kıldı.

Akıllı otomobiller ve test süreçleri hala trafiğe kapalı yerlerde yapılmak zorunda. Çünkü trafikte aslında tamamen sensörleriyle hareket eden ve insan faktörü olmadığında kaza yapması imkânsıza yakın olan test araçları sürüş halinde diğer araçların tepkilerini hala ölçebilecek yapay zekaya sahip değil. Her ne kadar ortalama bir insandan daha iyi sürüş yapabilse de yapay zekânın hala çok yolu var. Ancak tüm bu zorluklara rağmen şirketler yılmadan çalışmalara devam ediyor ve adlarından söz ettirmek istiyor. Yakın bir gelecekte tamamen optimize yollar sayesinde insansız sürüş teknolojisi yayılacak. Bunun tüm ulaşım araçlarına yayılması için ise internetin tamamen kusursuz ve küresel ölçekte olması gerekiyor.

appledan-soforsuz-araba-hamlesi2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak