Güncel Haberler
ŞİMDİ OKUNAN
3D Yazıcı Çağı Başladı
0

3D Yazıcı Çağı Başladı

☺ AHMET AYDIN17 Ağustos 2015

3D yazıcı veya 3 boyutlu baskı teknolojisi adından da anlaşılacağı gibi mürekkep yerine plastik şeritleri kullanarak şekiller veya nesneler basabilen yazıcı teknolojisinin adıdır.

Bilgisayar üzerinde tasarlanan 3 boyutlu şekilleri ve şemaları istenilen ölçekte 3 boyutlu olarak yazmaya ve fiziksel görünüş kazandırmaya tasarlanmışlardır.

Genellikle 100 mikron, günümüzdeki en yüksek çözünürlük olaraksa 16 mikrona kadar detaylarla katman katman şekil oluşumu sağlarlar. Genel olarak ev tipi yazıcılar hammadde olarak ise ABS veya PLA türünde sert plastik şeritler kullanmakla beraber endüstriyel ölçekte metal gibi hammaddeler de kullanılabilmektedir.

2010 yılından sonra adını sıkça duyuran ve piyasada satılmaya başlanarak evlerimize giren 3D yazıcıların temeli aslında 1984 yılında Chuck Hull of 3D Systems şirketi tarafından üretilen ile yazıcıya dayanmaktadır.

Genel olarak yaygınlaşması ve fiyatlarının düşmesi ise RepRap adında tamamen açık kaynak kodlu bir tasarıma dayanıyor. RepRap sayesinde evinizde kendi cihazını geliştirebilir ve internet üzerinden indirdiğiniz tasarımları basabilirsiniz.

3 Boyutlu yazıcılar uzun zamandır dekoratif nesneleri basmak dışında kullanılıyor. Örneğin diş protezleri, çene protezleri gibi neredeyse tüm vücut protezleri basılabiliyor. Buna ek olarak endüstriyel ölçekte silah gibi nesneler yıllar önce basıldı bile ve en son gelişme Çin’de bir evin 3D basılması oldu.

Günümüzde maliyetleri düşürmek için 3D yazıcıların da kendini basması sağlanıyor. Şimdilik motor ve kart gibi parçalar hariç neredeyse kendini kopyalayabilen yazıcılar üretiliyor. Gelecekteyse tamamen kopyalama yapacağı belirtiliyor.

3D-Yazici-cagi-Basladi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak