Güncel Haberler
ŞİMDİ OKUNAN
28 Eylül’de Tam Ay Tutulması
0

28 Eylül’de Tam Ay Tutulması

☺ AHMET AYDIN19 Eylül 2015

28 Eylül’de gerçekleşmesi beklenen ay tutulmasında aynı anda iki olayın birden olması tüm dikkatleri bu tutulma üzerine çekiyor. Ay’ın Dünya’mıza en yakın mesafede olacağı tutulmaya tam ay tutulması deniyor. Bu tutulmada Ay’ın renginin kızıl olmasında dolayı da ‘Kanlı Ay’ olarak adlandırılan tutulmada, ayın şeklinin ise dolunay olması tutulmanın önemini arttırıyor. Tam tutulmada, dünya Güneş ile Ay arasında olmaktadır. Hepsi tek bir çizgi üzerinde bulununca gerçekleşen tutulma tam tutulmadır. Bu durumda Ay, Dünya’nın gölgesinde kalmaktadır. Bu tutulma, beklenen birinci olaydır. Beklenen ikinci olay ise, ‘Süper Ay’ tutulması olarak adlandırılan tutulmadır. Bu tutulmada ise, eliptik yörüngede olan Ay’ın en beri olduğu noktanın en yakın olduğu zamanda tutulma olayı gerçekleşir. 28 Eylül sabah karşı Türkiye’den gözlemlenebilecek ay tutulmasında, bu iki olay aynı anda olacaktır.

Ay Kızılımsı Renkte Olacak

Türkiye’nin dışında, Atlantik Okyanusu, Afrika, Antarktika, Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Hint Okyanusu’nun batısı ve Pasifik Okyanusu’nun doğusunda da ay tutulması görülebilecektir. Ay’ın kızılımsı renkte görüneceği tutulmada, kızıl renk oluşumunun sebebi ise, Ay’ın yüzeyine yansıyacak olan Güneş ışıklarının kenarlardan vurarak Dünya atmosferinden içeri geçmesidir.

Olağan Bir Gök Olayı

Dolunay şeklinde olan Ay’ın, kızıl bir renk almış konumdayken yaşanması beklenen tutulma için çeşitli doğa olaylarının gerçekleşebilme ihtimalinin olup olmadığı akıllara gelen sorular arasındadır. Profesör Dr. Kırbıyık tarafından yapılan açıklamada ise böyle bir durumun söz konusu olmadığı, olağan bir gök olayı olduğu ve endişe duyulması gerekmediği belirtilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak