ŞİMDİ OKUNAN
Windows Sistem Geri Yükleme Nedir, Nasıl Yapılır
0

Windows Sistem Geri Yükleme Nedir, Nasıl Yapılır

☺ AHMET AYDIN13 Ekim 2015

Sistem Geri Yükleme Nedir?

Sistem Geri Yükleme, eski bir tarihe ait dosyalarınızı bilgisayarınıza yeniden yüklemenize yardımcı olur. Bu yöntem kişisel bilgilerinizi etkilemeden değişiklikleri geri alan bir yöntemdir.

Bir program ya da sürücü yüklemesi bazı durumlarda bilgisayarınızda beklenmedik değişikliklere sebep olabilir. Bu gibi durumlarda genellikle programı veya sürücüyü kaldırmak sorun çözücü bir yöntemdir. Bu yöntemin sorunu gidermediği durumlarda bilgisayarınızın sistemini sorunsuz geçen bir tarihe ayarlamayı deneyebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme Yöntemi; Sistem Koruma olarak da bilinen, bilgisayarınızda düzenli aralıklarla geri yükleme kısımları oluşturma ve bunları kaydetme özelliğini kullanır. Geri yükleme noktaları, Windows’un kullandığı kayıt ayarları ve diğer sistem bilgileriyle ilgili bilgileri içerir. Bu noktaları isterseniz el ile de oluşturabilirsiniz.

Sabit disklerde oluşan sistem görüntüsü de aynen Sistem Geri Yükleme de kullanılan sistem gibi kullanılır. Burada da sistem görüntüsü yedekleri, sistem dosyaları ve kişisel verileriniz gibi bilgileri içerse de, veri dosyalarınız Sistem Geri Yükleme’ den etkilenmez.

Bu yöntem, kişisel dosyalarınızı yedeklemediğinden hasar görmüş veya silinmiş dosyayı kurtarmaya yardımcı olmaz. Kişisel dosya ve verilerinizi bir yedekleme programı kullanarak yedeklemenizi öneririz.

Windows XP, Vista ve 7’de Sistem Geri Yükleme Nasıl Kullanılır?

Windows XP, Vista ve 7 önemli donanım ayarlarının, sistem ayarlarının ve yapılandırma ayrıntılarının otomatik olarak kopyalanmasını sağlar. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu gibi kopyaları Geri Yükleme Noktası olarak elle yapmak da mümkündür.

Belirtiler

Yavaş çalışan veya düzgün çalışmayan bilgisayarlar, geçerli sistem yapılandırmalarında sorun çıkarabilir.

Çözüm

Sistem Geri Yükleme, sistem ayarlarını ve dosyalarını sistemin normal çalıştığı daha eski bir zaman noktasına döndürmekte kullanılabilir.

İşletim sisteminize göre aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Windows XP:

  1. Başlat – Programlar – Aksesuarlar – Sistem Araçları – Sistem Geri Yükleme komutlarına tıklayın.
  2. ‘’Bilgisayarımı eski (önceki) bir tarihe göre geri yükle’’ seçeneğini seçin ve ‘’ileri’’ yi tıklayın.
  3. Ekranda beliren takvimde, kalınlaştırılmış tarihler o gün bir geri yükleme noktası oluşturulduğunu belirtir. Sisteminizin düzgün çalıştığı bir tarih seçerek ‘’ileri’’ ye tıklayın ve sistemin otomatik olarak yeniden başlamasını bekleyin.

 

 

Windows Vista ve Windows 7:

  1. Başlat – Programlar – Aksesuarlar – Sistem Araçları – Sistem Geri Yükleme komutlarını seçin.
  2. Sistem Geri Yükleme size en son oluşturulan bir geri yükleme noktası önerir. Bu önerilen tarihte bilgisayarınızın düzgün çalıştığından eminseniz ‘’ileri’’ yi tıklayın. Emin değilseniz ‘’Farklı bir geri yükleme noktası seç’’ seçeneğini tıklayın. Sistemin tarihe göre sıralanmış geri yükleme noktalarını göreceksiniz. Uygun bulduğunuz birini seçerek ‘’ileri’’ yi tıklayın.
  3. Karşınıza bir onay penceresi gelecektir. Geri yükleme işleminin başlaması için ‘’Son’’ derseniz, sistem otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak