Faydalı Notlar
ŞİMDİ OKUNAN
Windows 8 veya 10 da Görev Yöneticisi Nasıl Kullanılır
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Windows 8 veya 10 da Görev Yöneticisi Nasıl Kullanılır

☺ AHMET AYDIN7 Ekim 2015

Windows 8 ve 10 Görev Yöneticisi tamamen yenilendi. Kullanımı kolay, daha şık ve her zamankinden daha fazla özellik dolu. Windows 8’den sonra Görev Yönetici ve İnternet Explorer hiç olmadığı kadar iyi.

Görev Yöneticisi, artık başlangıç programları yönetebilir, IP adresinizi görebilir ve kaynak kullanım grafiklerini görüntüleyebilirsiniz. Tüm sistem kaynakları kullanım süreçleri durumlarını bir pencerede görebilirsiniz.

Görev Yönetici başlatma

Görev yöneticisi birçok yöntemle başlatılabilir. En yaygın olan yöntem Ctrl-Alt-Delete ile Görev Yöneticisi başlatmak için bir pencere gelecek pencerede Görev Yöneticisi tıklayıp başlatın.

Görev-Yöneticisi1

Ayrıca görev çubuğunda sağ tıklayın ve ‘’Görev Yöneticisi’’ seçebilirsiniz.

Görev-Yöneticisi2

Sade pencere

İlk pencerede varsayılandan farklı olarak biraz daha sade bir arayüz ile programları hızlı bir şekilde sonlandırabilme olanağını bizlere sunuyor.

Görev-Yöneticisi3

‘’Diğer ayrıntılar’’ düğmesini tıklayın ve daha fazla pencereler bilgiler göreceksiniz.

Görev-Yöneticisi4

Uygulamada birden fazla pencere varsa uygulamayı tıklayarak genişlete bilir uygulama içerisindeki pencereleri sonlandırabilirsiniz.

Görev-Yöneticisi5

Uygulamalar – Arka plan işlemleri – Windows İşlemleri şeklinde üç bölüme ayrılmıştır.

Görev-Yöneticisi44

Oradaki işlemlerin ne olduğu hakkında bir bilgi sahibi değilseniz sağ tıklayıp çevrimiçi ara diyerek konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Görev-Yöneticisi12

Sistem İstatistikleri

Performans sekmesi sistem bilgilerini kaygan bir grafiklerde gösterir. Daha fazla bilgi edinmek için sol taraftaki seçeneklerden birini seçebilir daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Görev-Yöneticisi7

Burada IP adresinizi de görebilirsiniz. Ethernet veya Wifi tıklayarak kurduğunuz bağlantının IP adresini öğrenebilirsiniz.

Görev-Yöneticisi8

Tek tıklama ile Kaynak izleyici uygulamasını açabilirsiniz.

Görev Yöneticisi9

Uygulama Geçmişi

Aşağıya doğru sıralanmış uygulamalarda her işlemin geçerli kullanım değerlerini gösterir.

Görev-Yöneticisi10

Başlangıç Programları

Başlangıç sekmesinde bilgisayarınızda otomatik başlayan uygulamaları gösterir. Windows kolayca başlangıç programlarını devre dışı bırakmak için kolay yol sağlamıştır. İstemediğiniz uygulamaları sağ tıklayıp devre dışı bırakabilirsiniz.

Görev-Yöneticisi13

Kullanıcılar

Kullanıcı sekmesinde kullanıcının sistem kullanımı hakkında bilgiler verir. O kullanıcının kullanım süreçleri hakkında detaylı bilgi için kullanıcıyı çift tıklayıp detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Görev-Yöneticisi11

Gelişmiş İşlem Ayrıntılar & Hizmetleri

Ayrıntılar sekmesinde işlem sonlandırma olduğu gibi birçok özellik barındırıyor.

Görev-Yöneticisi14

Hizmetler sekmesi hizmetleri durdurma başlatma ve yeniden başlatma gibi işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Görev-Yöneticisi15

Eğer Görev Yöneticisinde bulamayacağınız gelişmiş seçenekleri içeren Hizmet Uygulamalarını kullanmak için Hizmetleri Aç bağlantısını tıklayabilirsiniz.

Görev-Yöneticisi16

Yeni Görev Yöneticisi özellikleri ve performans ile ilgili grafik sunumları ile büyük bir adım atmıştır. Bu kullanıcıları birçok konuda yardımcı olduğu gibi kolaylıkta sağlamaktadır. Bu özelliklerin gün geçtikçe iyileştirilmesi ve geliştirilmesi çok faydalı ve yararlı buluyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak