ŞİMDİ OKUNAN
Torrent Nedir? Kullanıcıya Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?
0

Torrent Nedir? Kullanıcıya Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

☺ AHMET AYDIN12 Ekim 2015

Kısaca açıklamak gerekirse Torrent, internet üzerinden dosya indirmek için gerekli her bilgiyi içerisinde bulunduran bir dosyadır. Torrent’ten dosya isimlerini,  boyutlarını ya da bunların nerden indirilebileceğiyle ilgili bilgiler ediniriz. Torrent dosyalarına pek çok web sitesinden ulaşım mümkündür.

Günümüzde Torrent, sadece bir dosya paylaşım programı olmakla kalmamış akıllı telefonlara kadar girmiş, önümüzdeki yıllarda belki de uydu ağları, televizyonlar kadar birçok yere girme potansiyeli gösteren bir teknolojidir.

Torrent’in asıl tercih edilme sebebi birçok yasal ya da yasal olmayan şekillerde dosya paylaşımını sağlamasıdır. Torrent’te bilinmesi gereken birkaç teknik kelime vardır. Bunlardan bir kaçını sizlere aktaralım.

Availability: Kullanıcıya indirmek istediği programın kaç tane tam kopyası olduğunu söyler. Her ‘’seeder’’ 1.0 olarak bu sayıya eklenir. Dosyanın bir kısmına sahip olan kullanıcılar da sahip olduğu oran kadar eklenir.

Leecher: Sömürücü olarak da bilinen bazı kullanıcılar sadece indirme işlemi yapar ve gönderme hızını düşürür, leecher bunlara verilen isimdir.

Seed ve Seeder: Dosyanın tamamına sahip olan kullanıcılara denir. Seeder ne kadar fazla olursa dosyanın indirilmesi de bu oranda hızlı ve kolay olur.

Peer ve Peerer: Dosyayı hem indirip hem paylaşan kullanıcılardır.

Tracker: Tracker’lar o anda kaç Seeder olduğunu ve dosyayı indiren kaç kişi olduğunu kaydeder. Torrent programları, belli aralıklara Tracker’a bu verileri gönderir. Bu sayede sistemdeki kullanıcılar ve sisteme girecek olan diğer kullanıcılar birbirilerinden haberdar olmaktadır. Tracker indirilen dosyayı içermez ve veri indirme hızıyla bir bağlantısı olmaz.

Torrent Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Torrent dosyalarının dünya çapında oldukça yaygın bir kullanım ağı mevcuttur. Günümüzde film ve oyun dosyaları da dâhil olmak üzere pek çok büyük boyutlarda dosyayı Torrent’le indirebiliriz. Torrent ile dosya indirmek internet kullanıcıları için birçok avantaj sağlamaktadır. Torrent ile devasa boyutta dosyaları en hızlı şekilde indirebilmemiz mümkündür.

Torent özelliklerini maddeler halinde sıralarsak;

 

  • Öncelikle Torrent bir dosyadır. Diyelim onlarca parçadan oluşan bir dosya sürümü indireceksiniz. Torrent’i kullandığınızda sadece tek bir dosya indirirsiniz ve geri kalanı işlemciye bırakırsınız.
  • Torrent ile internet üzerinden neredeyse her şeyi indirmek mümkündür. Kullanıcı aradığı her türlü bilgiyi bulabilmektedir.
  • Bir Torrent Dosyası kullanarak dosya indirmek için Torrent Client’e gereksinim vardır. BitTorrent Client ile pek çok Torrent Clienti’ne ulaşılabilir.
  • Torrent’te dosya indirme kısıtlaması, kota ya da belirli bir bekleme süresi yoktur.
  • İndirmek istediğiniz programları isterseniz durdurup, daha sonra aynı yerden devam edebilirsiniz.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak