ŞİMDİ OKUNAN
İşlemci Arızaları ve Çözüm Yolları
0

İşlemci Arızaları ve Çözüm Yolları

☺ AHMET AYDIN1 Ekim 2015

Bilgisayarda sorun olarak en az sıkıntı yaşanan durum donanımlarla ilgili olanlardır. Ana kart ve işlemcilerin uyumu en baştan belirlenirse,  oluşacak problemler de oldukça az görülür. İşlemci ile ana kart uyumunun en iyi anlaşılma yolu ise, ana kart üretici firmanın web sitesindeki işlemci destek listesine bakıp uyumu kontrol etmektir. Bunun yanında işlemcilerde en kararsız olunan anlar, hız aşırtması yapılan zamanlardır. Bazı kullanıcılar işlemcilere fazladan voltaj vererek işlemcinin hızını artırma yoluna gidiyor. Ancak bu çok ince detaylar isteyen bir yöntemdir ve iyi derece bir bilgiye sahip olunmadan yapılmamalıdır. Bunun yanında hız aşırtma işlemi için de çok iyi bir soğutma sistemi gerekmektedir. Hız aşırtma neticesinde veya normal işlemcinin karalılığını ölçerken için en uygun program tercih edilmelidir. Şimdi gelin işlemcilerde görülen arıza ve çözüm yollarına bir bakalım.

Bilgisayar kendiliğinden ya da çok fazla işlem yapılınca yavaşlıyorsa; işlemci fanınız tozlanmış demektir. Bu yüzden de az dönmesi söz konusudur.  Yapmanız gereken işlemci fanınızı temizlemektir.

Bilgisayar işlem yaparken kapanıyorsa; işlemci fanınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Fanın temizliğini yaptıktan sonra arızalı olup olmadığına bakın. Eğer arızalı ise değiştirin.

Bilgisayar kendi kendine kapanıyorsa ve görüntü gelmiyorsa; işlemci fanlarının dönüp dönmediğini kontrol edin. Bilgisayarların kapanma sebeplerinin en başında çalışma sıcaklığının üzerine çıkması geldiğini unutmayın. Ya da az bir ihtimal de olsa, işlemci arızalanmıştır, değiştirilmesi gerekebilir.

 AMD işlemci üzerindeki ayaklardan birkaçı takarken kırılırsa ve buna rağmen bilgisayar çalışıyorsa; bu tarz karşılaşılan bir sorun eksik pinle alakalı bir sorun olabilir. Normal uygulamalar çalışabilir olabilir ancak oyun işlemleri esnasında sorun çıkma ihtimali de vardır.

Bilgisayarın işlemci fanı arızalanırsa; Yeni bir fan almaya kalktığınızda fanlarda farklılık olabilir. Bazı işlemciler, yüksek performanslı ve yüksek güç tüketimi olduklarından dolayı daha çok ısınabilir ve soğutmak için de daha büyük bir fana ihtiyaç duyarlar. Ancak fan alırken en güçlüsünü almak da hiçbir soruna sebep olmaz fakat daha düşüğünü alırsanız yüksek işlemciler için ısınma problemi yaratabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
100%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak