ŞİMDİ OKUNAN
HDMI ile İlgili Sık Karşılaşılan Sorunların ve Çözümler
0

HDMI ile İlgili Sık Karşılaşılan Sorunların ve Çözümler

☺ AHMET AYDIN30 Eylül 2015

HDMI, teknolojsinin gelişme amacı, yüksek çözünürlükteki görüntüyü taşıyan veriyi ses ile birlikte taşımaktır. HDMI’ın özelliği sadece yüksek çözünürlükteki görüntü ve büyük boyutlardaki veriyi taşımak değildir. Görüntü ile birlikte aynı zamanda sesi de taşımaktır. HDMI sayesinde, bilgisayar, oyun konsolu, HD-DVD disk çalar, blu- ray disk çalar gibi cihazların, televizyon ya da ses sistemi gibi cihazların görüntü ve ses alıcı cihazlara bağlantısı sağlanır. Hem görüntü hem de sesin tek kablo ile taşınması, Audio & Video dünyasında HDMI teknolojisine olan ilgi ve talebin artmasına sebep oldu. Bu büyük ilgi ve talebin yanında da HDMI teknolojisi ile ilgili bazı sıkıntılar da yaşanmıyor değil. HDMI teknolojisi ile ilgili yaşanan en sık sorunlar arasında; yanlış bağlantı, uyumsuzluk, HDMI protokolleri geliyor. Bakıldığında HDMI kablodan kaynaklanan çok sorun gözükmese de bu tür problemlerin sebebi genelde yanlış kablo kullanımıdır. Uyumsuz protokoller de sorun sebebi olabilir. Gelin bu konu ile ilgili bazı sorulara birlikte yanıt arayalım.

3DTV’de, 3D film izlerken görüntü gelmiyorsa; Öncelikle sistemdeki tüm kabloların 3D sinyali taşıyabilecek kapasitede olup olmadığına ve uygun protokolleri destekleyip desteklemediğine bakın. HDMI 1,4’ten düşük protokoller bu teknolojiyi desteklemez. Eğer HDMI 1,4 olmasına rağmen sorun varsa sinema sisteminizin receiver’ını mutlaka kontrol edin. Bu da işe yaramazsa Blu-ray ayarlarınızı kontrol edin. 3D desteği kaplıysa açın.

3DTV’de, 2D film izlerken görüntü gelmiyorsa; televizyon ayarlarından görüntü desteğini değiştirin. Görüntü desteğini otomatik olarak ayarlayın.

Blu-Ray oynatıcı üzerinden TV’ye ses ya da görüntü gelmiyorsa; Blu-Ray oynatıcınızın HDMI desteğinin kontrollünü yapın. Bazen değer ‘kapalı’ olarak işaretlenmiş olabiliyor.

Görüntü alıcıyı HDTV’ye bağlandığında görüntü gelmiyorsa; alıcıdan kaynaklı bir sorun olabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşılırsa ve sorun görüntü alıcısından kaynaklanmadığına eminseniz, tek seçenek HDMI kablonuzun darbe alma olasılığıdır.

Av Recevier bağlı görüntü kaynağı ile HDTV arasındaki ses tek kanaldan geliyorsa; HDTV, AV Receiver ve görüntü kaynağını kapatıp açın. Sorun DDC hattından ise, hattı sıfırlayın. İşe yaramaması durumunda teknik servisten destek alın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak