Faydalı Notlar 40 Görüntülenme 0

Fotoğrafçılığınıza Yardımcı Olacak Programlar

Fotoğraf bir sanat mı yoksa teknoloji ürünü mü? Hala cevap verilemeyen sorudur. Yazımda savunduğum nokta fotoğrafçılıkla birlikte basit de olsa editleme işlemi için kullanabileceğiniz program örnekleridir. Mutlaka bu alanda photoshop kullanacaksınız diye bir kaide yok. Daha kolay arayüzlerle kalite anlamında bir artış yakalayabilirsiniz. Sizin için aşağıda bazı programlar seçtim. Bu programlar bu konuda indirilme oranları yüksek olanlardır. Aynı işlevi gören yüzlerce uygulama vardır.

1- PICASA

Google’ın bir çalışması olan PICASA fotoğraf boyutlarını kolayca biçimlendirme, watermark ekleme ve gmaile doğrudan gönderme gibi özellikleri barındırıyor. Ayrıca fotoğraflarınıza çeşitli efektleri uygulamanızı mümkün kılıyor.

2- Irfan View

Eskilerin programı diyebiliriz. Toplu fotoğrafları tek tuşla düzenleme imkanına sahip olabilirsiniz. Hatta tümünü yeniden boyutlandırabiliyorsunuz.

3-XnView MP

500’den fazla dosya formatını destekleyen program sadece jpg dosyalarına kendinizi kanalize etmekten sizi kurtarıyor. Kolay ara yüzüyle renk ayarları fotoğraf puanlama ve kategorize etme seçenekleri mevcut.

4- Photoscape

En önemli özelliği bir kaç fotoğrafla birlikte gif oluşturma imkanını size vermesi. Ayrıca online yüz tanıma servisi de kullanılabilecek diğer önemli nokta. Arayüzü yeni olmasına rağmen windowsla uyumlu hale getirilmiş.

5-GIMP

GIMP_496Fotoğrafınızı iyileştirmek amacıyla kullanabileceğiniz bu yazılım, photoshop gibi çok uğraştırmıyor. Portable versiyonlarının mevcut olması yanınızda usb bellkele taşıyabilmeniz anlamına geliyor.

6- Photos for MAC

Son önerimizde mac kullanıcılarına; bir çok farklı düzenleme paletiyle sizi cezbedecek bir program. Aynı zaman iCloud erişimini de algılıyor. Tek tuşla sosyal ağlarda fotoğraflarınızı dilediğinizce paylaşabiliyorsunuz.

Sonuç olarak yazılım dünyası bize bir çok imkan sunuyor. Fotoğraflarınızdaki karartılar için hafif brightness ayarı veya parlaklık perdesinin giderilmesi işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Daha profesyonel destek için ise sitemizde bulunan photoshop derslerine bakabilirsiniz.

 

AHMET AYDIN

ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
;