ŞİMDİ OKUNAN
Formattan Sonra Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?
0

Formattan Sonra Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

☺ AHMET AYDIN10 Ekim 2015

Formattan Sonra Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Cihazlara format atıldığında önemli veriler silinebilir. Sabit disk üzerindeki önemli veriler ya da sizin için önemli olduğunuz dosyaların silinmesi canınızı sıkabilir. Cihaza format atıldığında silinen verilerin nasıl kurtarılacağını araştıran kullanıcılara bazı programlar önerilebilir. Bu programların büyük bir kısmı ücretsizdir. Dosyaları cihazınıza yükleyerek silinen verileri kurtarabilirsiniz. Ancak bu programın yüzde yüz olumlu sonuç alabileceğinize garanti verilmemektedir. Olumlu sonuçlar alındığı için denenmesinde yarar olacaktır.

Cihazda yaşanan verilerin silindikten sonra kurtarılması problemine çözüm olarak bazı programlar kullanılmaktadır. M3 Format Recovery Free programını kullanarak verileri kurtarmaya başlayabilirsiniz. Program sistem hataları nedeni ile silinen verileri bulmanıza yardım edebilir. Programın taradığı alanlar sabit disk üzerinde yer alan bölümlerdir. Program bu bölümleri taradıktan sonra liste oluşturur. Listede kurtarılabilecek olan tüm dosyalar yer alır. Bu dosyadan tekrar yüklemek istediğiniz dosyaları seçebilirsiniz. Dönüştürmek istediğiniz dosyaları seçmeniz durumunda silinen veriler teker teker yüklenecektir. Bu programı kullanmanın bir hayli kolay olduğu söylenebilir. Kullanıcı ara yüzünü uygulama yapacaklara sunan bir programdır. Programı kurduktan sonra yapmanızı gerektirecek adımlar oldukça basittir. Bu kısa adımları uygulayarak verileri kurtarabilirsiniz. Programı kullanmak için veri kaybını yaşadığınız sürücüyü tespit etmeniz gerekmektedir. Sürücü tespit edildikten sonra next seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu seçeneği seçmeniz durumunda sürücü taraması başlayacaktır. Tarama tamamlandıktan sonra önünüze çıkacak dosyaları rahatlıkla seçerek yeniden yükleme işlemini başarıyla sonuçlandırabilirsiniz. Programla yapılacak tarama işlemi biraz uzun sürmektedir. Ancak bu kadar uzun süren tarama neticesinde dosyaların bulunmasında başarılı sonuçlar alınacağını söylemekte fayda var. İşlem uzun sürse de silinmiş veriler rahatlıkla bulunabilmektedir. Verilerin neredeyse tamamını bulabilen program sizin için önem taşıyan belgelere ulaşabilmektedir.

Sabit diskler üzerinde format yapıldıktan sonra bazı veriler siz farkında olmasanız da silinebiliyor. Sistem hataları neticesinde de veriler silinebilmektedir. Verileri ücretsiz bir şekilde tekrar kurtarabileceğiniz yararlı programlardan olan M3 Format Recovery Free programını kullanmanız önerilebilir. Programın özelliklerine bakıldığında; 1 GB kapasiteye kadar veri kullanabilme özelliğine sahip olduğu söylenebilir. Cihazın format için destek sağladığı da bilinmektedir. Destek sağladığı dosya sayısının 600’den fazla olduğu söylenir. Ayrıca bu programla sabit disklerdeki verilerin kurtarılabileceği gibi hafıza kartlarında kaybolan verilerin de kurtarılabileceği söylenmektedir. Programın tüm verileri listeleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu özelliği sayesinde geri yükleme yapacağınız dosyaları gözden geçirebilme imkanı bulabilirsiniz. Yüklemek istediğiniz dosyayı listeden rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu şekilde veri kurtarma işleminiz daha sağlıklı olacaktır.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak