ŞİMDİ OKUNAN
Excel’de Bilinmeyen Özellikler
0

Excel’de Bilinmeyen Özellikler

☺ AHMET AYDIN12 Ekim 2015

Excel’de Bilinmeyen Özellikler

Gerek Word, gerek Excel gerekse Power Point öğrencisinden çalışanına kadar artık hepimizin en çok kullandığı programlar arasında. Bu programlara dair birkaç ipucunu bilmek hem programları daha kolay kullanmamamızı sağlayacaktır hem de bize vakitten kazandıracaktır.

1-) Aynı anda birkaç sayfada işlem yapmak

Bir Excel dosyasında birden fazla veri sayfası olabiliyor. Mesela 12 ayın gelirleri yan yana dizili şekilde tablo halinde verilebiliyor. Diyelim ki siz bu on iki sayfanın hepsinde aynı değişikliği yapmak niyetindesiniz. On iki ile ayrı ayrı uğraşmak yerine Control ve Shift tuşlarına aynı anda basıp seçtiğiniz sayfalarda aynı anda aynı değişiklikleri yapabilirsiniz.

2-) Filtrede düzenleme yaptıktan sonra istenmeyen verilen çıkarılması.

Tablodaki verilere filtreleme seçeneği uygulandıktan sonra istenilen öcüde filtreleme yapılır. Ama bu listenin içinde bir değişiklik yapıldığı takdirde filtreleme işlemi güncellenmez. Değişikliklerin tablolara yansıması için yapılacak üç yöntem var.

  1. Klavyenizdeki Control, Alt ve L tuşlarına aynı anda basın.
  2. Veri sekmesinden Filtre bölümündeki Yeniden Uygulama seçeneğine tıklayın.
  3. Filtre uyguladığınız veri yanındaki filtre tuşuna basıp tekrar tamam demeniz yeterli olacaktır.

3-) Excel’de çift tıklama ile yapılabilecek beş farklı yöntem

  1. Bir veri girişinden sonra formül girildiğinde, formül girilen alanın doldurma kulpunun alt sağ köşesine çift sol tık yapıldığına son satıra kadar girilen verileri verilen formüle göre hesaplar ve sonuçları yazabilirsiniz.
  2. İkinci olarak eğer satırlarınızı veya sütunlarınızı belli bir ölçüde daraltmak istiyorsanız, öncelikle daraltacağınız sütun veya satırlarınızı seçin sonra mause okunuzu iki sütun ya da iki satırın arasındaki çizgiye getirerek çift sol tık yapın. Bu işlem istenilen satır ve sütunların ideal şekilde daralmasını sağlayacaktır.
  3. Üçüncü işlem hücre içine müdahale etmek için kullanılır. Eğer hücre içinde bir değişiklik yapmak istiyorsanız istediğiniz hücrenin üstüne gelerek çift sol tık yaparsınız bu işlem hücre içinin değiştirme seçeneğini aktif kılacaktır.
  4. Excel kullanırken görünümden bölme işlemini seçtiğiniz zaman bölme çizgisini kaldırmak için yapmanız gereken bölme çizgisinin üzerine gelip çift sol tık yapmak olacaktır bu bölme çizgisini kaldıracaktır.
  5. Excel’de yukarıda bulunan sekmelerin gizlenmesini yada görünmesini istiyorsanız yapmanız gereken işlem eğer bir kez sekmenin üzerine gelip sol tık yaparsanız o sekmenin gizlenmesini sağlarsınız ama iki kez sol tık yaparsanız gizlenen sekmeyi tekrardan görünü yaparsınız.

4-) Klavye kullanarak satır ve sütun eklemek

Klavyeyi kullanarak hızlı bir şekilde tablonuza satır eklemek için Alt, E ve S tuşlarına aynı anda bastığınız tablonuzda bir sütun eklenecektir.

Klavyenizi kullanarak sütun eklemek içinde Alt, E ve T tuşlarına aynı anda basmanız yeterli olacaktır.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak