Faydalı Notlar 80 Görüntülenme 0

Dizüstü Bilgisayarların ve Telefonların Şarjı Nasıl Olursa Sağlıklı Olur?

Bilgisayarların ve telefonların insanların hayatını kolaylaştıran cihazlar olduğu herkes tarafından bilinir. Hayatımızda tamamen bütünleştiğimiz teknolojik ürünlerin sağladığı faydalar saymakla bitirilemez. Her geçen gün yeni ürünlerin tasarımıyla, bilgisayar ve telefon pazarındaki ürünlere yetişmekte zorlanıldığı da söylenilebilir. Bu denli kullanım alanı geniş olan telefon ve bilgisayarlarda bazı problemlerin olduğunu söylemek mümkündür. Tam işinizi tamamlamak üzereyken şarjın bitmesi canınızı sıkabilir ya da şarjınızın sürekli erken bitmesi sizi rahatsız ediyor olabilir. Telefon ya da bilgisayarınız için yaptığınız yanlış uygulamalar, pil ömrünün kısa sürede bitmesine neden olmuş olabilir. Ya da çeşitli nedenlerden ötürü şarj sorunu yaşayabilirsiniz. Pil ömrünün neden bu kadar kısa sürede bittiğini araştıran kullanıcılara bazı önerilerde bulunmak mümkündür. Bu önerileri dikkate aldığınızda telefonunuzun ya da bilgisayarınızın şarj düzeninin ayarlayabilirsiniz.

Şarj Sorunu Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonların ya da bilgisayarların şarj sorununu çözmek için neler yapılması gerekecek sorusunun cevabını sıralayalım. Öncelikle cihazın şarj düzeninin uygulama tekniklerinin yanlış olmasından kaynaklanacağını belirtmek gerekir. Telefonlarınızı ve bilgisayarlarını şarj ederken cihazın pilinin yüzde yüzlük doluluğunu gördüğünüz an fiş ile bağlantısını kesmeniz gerekir. Bilgisayarları pili dolduktan sonra şarjda bekletmek yanlıştır. Bu durum şarj ömrünün ilerleyen zamanlarda kısa sürede bitmesine neden olacaktır. Telefonunuzu ya da bilgisayarınızı şarj etmek için pilin tamamen bitmesini beklemeniz gerekir. Telefon ya da bilgisayar kullanıcıları şarj azalmaya başladığında cihazı hemen prize bağlar. Şarjın tamamen bitmeden prize takmanız durumunda cihazınızın şarj düzenini bozmuş olursunuz.  Bunun için telefon ya da bilgisayarlarınızı şarja takmak için yüzde sıfır olana kadar beklemeniz gerekir.

Telefonunuzu şarja taktığınızda uygulamaları kapatmaya özen gösterin. Uygulamaların sürekli açık olması şarjın dolmasını geciktirir. Telefonun şarj düzenini ayarlayabilmek için mobil veri ya da bağlı olunan farklı ağlar da varsa kapatılması gerekir. Pilin kısa sürede bitmesinde veri kullanımının etkisi büyüktür. Telefon, tablet ya da bilgisayarlarınızı şarj edeceğiniz cihazların orijinal olmasına dikkat etmeniz gerekir. Orijinal olmayan cihazlar telefonunuzuz pil ömrünü azaltabilir. Telefonunun bataryasının ömrü bitebilir ve sebepten dolayı şarjı çabuk bitiyor olabilir. Bunun için 2 yıl arayla bataryanızı değiştirebilirsiniz.

AHMET AYDIN

ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.


+1000 ABONE ARASINA KATIL

Güncel teknoloji haberlerinden, mobil cihazlarınız çözümleri, windows sorunları ve çözümleri bu ve bunun gibi bir çok içerikten haberdar olmak için abone olabilirsin.