ŞİMDİ OKUNAN
Bios Nedir?
0

Bios Nedir?

☺ AHMET AYDIN12 Ekim 2015

 Bios Nedir?

Bios ya da uzun adıyla Basic Input-Output System Türkçe olarak temel giriş çıkış işlemleri anlamına gelmektedir. Eprom denilen bir yonga üzerine kurulu Read Only Memory yani salt okunur bellek biçiminde bilgisayarlarda yer alan bir sistemdir. Bilgisayarınızı açtığınız zaman işlemci sistemine sırasıyla tüm donanımları tanıtır, sonrasında donanımların temel işletim şekli protokollerini belirler ve işletim sisteminizin başlangıç öğelerini var olan Hard Disklerden USB bağlantı yolunu kullanmak şartıyla yada Cd üzerine yazılı ise Cd-Roomlarınızı kullanarak yüklemenizi sağlar.

Bios Ayarları Nasıl Yapılır?

Bahsettiğimiz gibi sistem bilgisayarı açtığınız zaman karşınıza çıkan ilk sistemdir. Bunun için nasıl ayarlandığını bilmekte fayda var. Öncelikle bilgisayarınız açılmaya başlandığı anda Bios sisteminin işlemler menüsünü açmak için sürekli olarak Del tuşuna basarak işlem menüsünü açmalısınız. Ancak bazı bilgisayarlarda bu tuş F tuşlarından herhangi biri olabiliyor ama en sık olarak F2 tuşu kullanılıyor.

Bilinmesi gereken önemli seçeneklerden bahsedelim. Öncelikle önünüze Advanced Bios Features adından bir seçenek gelecek. Bu seçeneğin alt menüsü bizim için önemli olan seçeneklere sahip. Enter tuşuna basarak alt menülere girebiliriz.

1-) Quick Power On Self Test: Enabled yani devre dışı bırakılması bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını sağlar.

2-) First Boot Device: Bilgisayarın açılması için ilk bakılacak donanım. Eğer bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını istiyorsanız bu ayarı Harddisk yani sabit disk anlamına gelen HDD olarak seçilmelidir. Yalnız format atacağınız zaman ya da sistemi yenileceğiniz zaman eğer Cd kullanacaksanız bu seçeneği Cd-Room olarak işaretlemelisiniz.

3-) Second Boot Device: Yukarıda bahsettiğimiz First Doot Device’ da belirtilen donanımdan açılmadığında ikinci olarak bakılacak yer.
4-) Third Boot Device: Eğer ikinci bakılacak yerde de sistem kullanılamazsa üçüncü olarak bakılacak yer anlamındadır.

5-)Security Option / Password Check: Burada iki seçeneğiniz var eğer Setup’ı işaretlerseniz Bios sistemine girerken sizden şifre isteyecektir yani kilitleme sistemini aktif etmiş olacaksınız. Ama Always seçeneğini tercih ederseniz hem Bios’a girerken hem de bilgisayar açarken şifre istecektir.

6-)Load Setup Defaults / Load Optimal Settings / Load Optimized Defaults: Ola ki bir yanlış yaptınız o zaman ayarları resetlemek için bu seçenek kullanılmalıdır.

7-)Load Best Performance Settings: Sistem için en ideal tercihlerin işaretlenmesi için kullanılır.

8-)Supervisor Password: İşte Bios’a koyduğunuz şifreyi değiştirmek, sıfırlamak için bu seçenek tercih edilmelidir.

9-)User Password: Supervisor Password gibidir fakat biosa bu şifreyle girildiğinde bios ayarlarını değitirmeye yetki yoktur.

10-)Change Password : Bazı bioslarda sadece bu bulunur ve şifreyi değiştirmek için kullanılır.

11-) Save Settings and Exit Setup: Yapılan ayarları kaydedip çıkmaya yarar. Genelde aynı işi F10 tuşu da yapar.

12-)Exit Without Saving: Yapılan değişikliklerin kaydedilmesini istemediğinizde bunu kullanarak çıkarsınız.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak