Faydalı Notlar 918 Görüntülenme 1

Bilgisayarım Çok Yavaşladı Programlar Çok Geç Açılıyor

 

Bilgisayarım çok yavaşladı programlar çok geç açılıyor şikâyetlerinizi duyar gibiyim. Bilgisayarımızı ilk aldığımızda tertemiz formatla aldığımız için çok hızlı ve seri şekilde çalışır. Hızlı olmasının nedenini az çok düşünebiliyorsunuz zaten nedeni bilgisayarımızın içerisinde gereksiz dosyalar programlar bulunmadığından bilgisayarımızı haliyle hızlı ve seri şekilde çalışır. Bilgisayarımızı kullanmaya başladıktan sonra ihtiyacımız olan veya olmayan, reklamlarla yanlışlıkla yüklenen ve arka planda kendiliğinden yüklenen (son zamanlarda ortaya çıkan) programlar bilgisayarımızı oldukça ağırlaştırmaya başladılar.

Reklam ve arka planlardaki program yüklemelerini önlemek için kaliteli bir virüs programına ihtiyacınız olabilir. Bu virüs programı sayesinde bilgisayarınıza karşı oluşabilecek tehdit durumlarına karşı önlem almış olursunuz. Benim en çok beğendiğim virüs programlarından olan ESET NOD 32 bu işleminiz için kullanabilirsiniz.

Diğer bir konu ise gereksiz program ve internetten bilgisayarımıza sızan dosyalar. Bilgisayarınızın hızlı çalışmasını istiyorsanız kesinlikle ihtiyacınız olmayan programları bilgisayarınızdan kaldırın. Bu kaldırma işlemi sayesinde bilgisayarınız rahat bir nefes alır ve bilgisayarınızın performansında bir artış meydana gelir. Program temizleme işlemlerini kaliteli programlar ile yaparsanız kaldırma esnasında kalabilecek artıkları da kaldırarak çok daha iyi bir iş yapabilirsiniz. Bu kaldırma işlemi için ıobit uninstaller kullanabilirsiniz. Gelelim gereksiz dosyalarımızı nasıl temizleyeceğimize. Bu işlem için ccleaner kullanabileceğiniz gibi Windows bunu için size bir program sunmuş zaten yönetimsel araçlardan disk temizleme ile gereksiz dosyaları silebilirsiniz.

Gelelim bilgisayarımızı ilk açtığımız zaman yani başlangıçta otomatik olarak çalışmaya başlayan programlara bu programlar bilgisayarımız başlangıçta çok geç açılmasına ve ağırlaşmasına sebep olur. Başlangıçta ihtiyacınız olmayan programları kaldırarak bilgisayarımızın başlangıçta fazla yorulmamasını sağlayabiliriz. Bu işlem için buradaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Yukarıdaki işlemleri bitirdikten sonra en son olarak küçük bir program ile bilgisayarımızı ufak bir bakıma alalım. Bu işlem için ise Combofix programını size tercih ederim. Oldukça kaliteli olan bu program bilgisayarımızın zamanla oluşan hatalarını giderecek ve bilgisayarımızın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayacak.

Bu işlemleri yaptığınız taktirde bilgisayarınızda göz görülebilir bir hızlanma ve bilgisayarınızın ısınmasında bir düşüş olduğunu fark edeceksiniz zaten.

 

ASD TEKNOLOJİ AHMET AYDIN

AHMET AYDIN

ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
  • İbrahim

    teşekkür ederim . Faydalı bir paylaşım


+1000 ABONE ARASINA KATIL

Güncel teknoloji haberlerinden, mobil cihazlarınız çözümleri, windows sorunları ve çözümleri bu ve bunun gibi bir çok içerikten haberdar olmak için abone olabilirsin.