ŞİMDİ OKUNAN
Android 6.0 Marshmallow Kullanım İp Uçları
0

Android 6.0 Marshmallow Kullanım İp Uçları

☺ AHMET AYDIN11 Ekim 2015

Telefon kullanıcıların bildiği gibi yakın süre önce Android yeni sürümü olan Marshmallow’u çıkarttı. Artık birçoğumuzun telefonun Android 6.0 Marsmallow olacak.

Android Marshmallow’u nasıl kullanmalı?

Google’nın milyonlarca akıllı telefonda kullanılan son sürümü Android Marshmallow. İlk olarak Nexus kendi telefonlarında kullanmaya başladı bu sürümü. Android bu sürümü zaten oldukça iyi olan işletim sistemini biraz daha geliştirerek daha iyi hale getirmeye çalışmış. Sistemi biraz daha düzenli ve kolay bir hale getirmişler, özellikle diğer Android sistemlerinde en büyük problem olarak görülen kısa süren pil ömrünü geliştirmek içinde çalışma yapmışlar. Gelelim Android Marshmallow hakkında bazı ipuçlarına.

1-) Daha hızlı cevaplar alabilmek için Now On Top kullanın

Android’in bu sürümünde kullandığı yeni bir özellik Now On Top. Telefonlarınızda arayıp durduğunuz verileri bulmanızı daha kolay hale getiriyor. Bu sistemi kullanmak için yapmanız gereken telefonuzun home düğmesine basmanız. Böylece okuduğunuz, izlediğiniz veya dinlediğiniz içerikle ilgili var olan bilgiler telefonunuzun ekranına geliyor.

2-) Pil Ömrü nasıl uzatılır?

Yeni sürüm olan Marshmallow kendisinde bulundurduğu pil tasarrufu için olan seçenekleri ile telefonunuzu bir dahaki şarj süresine kadar piliniz ömrünün gitmesini sağlamakta. Sık kullanmadığınız programları App Standby moduna alarak pilinizi kullanmadığınız uygulaamar için boşuna harcamıyor. Böylece süresini uzatmış oluyor. Bir de Doze işlevi eklenmiş u sürüme, bu özellik ile uzun süre kullanmadığınız telefonunuz uyku moduna alınarak pil ömrünüzü uzatıyor.

3-) Parmak izi ile telefonunuzu açın

Android Marshmallow’un diğer bir özelliği telefonlarınıza parmak okuma özelliği getirecek olması. Bazı telefonlar Nexus ve Apple bunu kendi ürettikleri bir sistem ile hızlıca yapabilecekler. Ama eski telefonlara da bu Marshmallow yüklenecek. Bu sebeple parmak izi okutma bazıları için yavaş olacağından problem olabilecek. Ama parmak izi sadece kilit açmaya değil aynı zamanda ödeme yapılırken kullanılan kısa bir yol olacak.

4-) Kilit ekranınızda sesli komutlar olacak

Bundan önceki sürüm Android Lollipop’da kamera ve telefon uygulamalarına kilit ekranından ulaşılabiliyorduk. Marshmallow’da ise telefonunuzun kilidini açmadan daha kolay bir şekilde sesli komutlara ulaşabileceksiniz. Bu da sürüm için önemli bir özellik.

5-) Sadece sesinizle daha fazla işlev yapabileceksiniz.

Bahsettiğimiz gibi kilit ekranında sesli komutlar var ama bu kadarla yetinmeyen Android sesli komutlarla yapılabilecek seçenekleri arttırmış bu sürümünde. Bu sayede uygulamalarla sesli iletişi kurabileceksiniz. Mesela müzik çalarınızda istediğiniz parçayı sadece adını söyleyerek açabileceksiniz ya da istediğiniz radyonun ismini söylemenizle o radyo istasyonuna ulaşacaksınız.

6-) Cihazlar arasında iletişim daha hızlı ve kolay

Android’in bu sürümünde bulunan Otomatik Uygulama Yedekleme işlevi sayesinde diğer cihazlar iletişim kurmak ve bağlantı oluşturmak daha kolay bir hale geliyor. Yani diyelim ki Android olan yeni bir telefon aldığınız zaman diğer telefonunuzda olan tüm bilgiler otomatik Uygulama Yedekleme İşlevi sayesinde aldığınız telefona kolayca taşınabilmekte. Ve işin güzel tarafı diğer telefonunuzda uygulamayı kullanmada nerede kaldıysanız yeni telefonunuzda kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak