Faydalı Notlar
ŞİMDİ OKUNAN
Anakart Sorunları ve Çözüm Yolları
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Anakart Sorunları ve Çözüm Yolları

☺ AHMET AYDIN1 Ekim 2015

Anakart, kasa üzerindeki yer alan bileşenler içerisinden en temel donanıma sahip olanıdır. Tüm donanımlar anakart üzerinde yer almaktadır. Bu sebeple de arıza tespiti oldukça zordur. Meydana gelecek sorunların, adım adım ilerlenerek bulunması gerekir. Elektronik bir anakart arızası ile karşılaştığınızda bir uzmandan yardım almanız ya da kartı değiştirmeniz yapmanız gereken en doğru yoldur. Bunun dışındaki basit anakart arızaları ve neler yapılabileceğini şimdi hep birlikte görelim.

Açılış Sorunları ve Çözümleri

Bilgisayar sistemleri açılırken, anakarta bağlı olan tüm donanımlara enerji veririler ve kontrole tabi tutarlar. Eğer bir hata uyarısı alınmazsa HDD boot işlemiyle işletim sistemi otomatik başlar. Donanımlardan birinden hata iletisi gelirse, BIOS bunu sesli ya da yazılı olarak kullanıcıya bildirir. Ancak bazı durumlarda hata iletisi olmamasına rağmen sistem açılmaya da bilir. Böyle bir durumda arıza, anakart dışındaki diğer donanımlarda aranmalıdır.

Sesli ya da yazılı bir hata mesajı aldığınızda;  bilgisayarınızın elektrik bağlantısını kesip, kasayı açın. BIOS sıfırlama jumperini bulun. Bu jumper BIOS pilinin hemen yanında bulunmaktadır. Daha sonra, BIOS sıfırlama Jumperinin yerini değiştirerek bilgisayarınızı fişe takın ve kasayı çalıştırın. Fanlar çalışmaya başladığında ise, elektrik bağlantısını keserek jumperi eski haline getirip kasayı tekrar çalıştırın. Sorunun devam etmesi halinde ise, diğer donanımların kontrol edilmesinde fayda vardır.

BIOS açılış esnasında ayarları siliyorsa; Elektrik bağlantınızı kesip, kasayı açın. Anakart üzerinde yer alan BIOS pilini bulun. Çünkü bu durumun sebebi BIOS pilinin bitmesidir. Pili değiştirip, bilgisayarı fişe takmanız yeterli olacaktır. Tabi kişisel BIOS ayarlarınızı da girmeniz gerekecektir.

Kilitlenme Sorunu ve Çözümü

Kilitlenme sorununun sebebi donanımsal ya da yazılımsal kaynaklı olabilir. Eğer bilgisayarınız çalışırken kilitleniyorsa ilk olarak sorunu donanımsal olarak düşünerek bu şekilde çözümler aranmalıdır. Bu sorun yaşanması durumunda, öncelikli olarak, bilgisayarınızın elektrik bağlantısını kesmelisiniz. Daha sonra kasayı açarak anakart bağlantısını kontrol edin. Tekrar bilgisayarı fişe takarak kasayı çalıştırın. Sorun devam ederse ilk diğer donanımları kontrol edin. Bu da işe yaramazsa son çare olarak anakartı değiştirip tekrar deneyin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
100%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak