SEO
ŞİMDİ OKUNAN
Dış SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
En İyisi Bu
0

Dış SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

☺ Burak Aykurt3 Nisan 2019

Dış SEO Nedir?

Sitenizin dışında yapılan iyileştirme çalışmalarına dış SEO adı verilir. Dış SEO, SEO çalışmalarının en önemli kısmıdır. Bu nedenle dış SEO yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Dış SEO çalışmaları backlinkler ile yapılır. Backlink, en sade haliyle bir sitenin sizin sitenize vermiş olduğu linktir.

Dış SEO çalışmalarında arama motorları tarafından güvenilir sitelerden tanıtım yazıları ve forum, sosyal medya, sözlük çalışmaları ile link çeşitliliği sağlamalısınız. Dış SEO çalışmalarında link çeşitliliği olmaz veya aldığınız backlinkler silinirse bu sitenizin için olumsuz etki yaratacaktır.

dış seo nedir nasıl yapılır

Dış SEO Nasıl Yapılır?

Dış SEO çalışmaları bahsettiğimiz gibi backlinkler ile sağlanır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus link aldığınız sayfaya özgün bir içerik yazmanız çok önemlidir. Kopyala yapıştırla alınan forum backlinkleri yarardan çok zarar veriyor. Özgünlük çok önemli doğallık açısından linkler zamana yayılarak alınmalı acele edilmemeli. Anahtar kelimenize sürekli link almanın sonu manuel işlem cezasıdır doğal görünmek adına mesela portakal reçeli kelimesinde çıkmak istiyorsanız “en iyi portakal reçeli, harika portakal reçeli, portakal reçeli tarifi için tıklayınız” gibi anahtar kelimenizin farklı versiyonlarından link almalısınız. Link aldığınız sayfaya da link çalışması yapsanız çok iyi olur ama mesela bütün link aldığınız sayfalara redditten link alırsanız bunun doğal olmadığı çok belli olur imlemeler için hep farklı siteler kullanın.

Backlink Alma

Backlink alırken kesinlikle link çöplüğüne dönmüş siteleri tercih etmemelisiniz ve kalıcı link almaya özen göstermelisiniz. Çünkü arama motorları getirdikleri algoritmalar ile kalitesiz backlinklerin olan siteleri sıralamada aşşa çekiyor. Aynı zamanda bir arama motoru sizin ücretli backlink aldığınızı fark ederse bu site sıralamasına büyük bir olumsuz etki olarak geri döner. Dikkatli doğal görünen bir çalışma yapmak çok önemli.

Backlink Örneği

En basit haliyle bir backlink;

<a href=”https://www.siteniz.com/”>Siteniz</a>

Şeklinde olabilir. Ayrıca unutmamak gerekir ki backlinklerin organik olması açısından açık URL li backlinkler daha iyidir.

Örneğin: <a href=”https://www.siteniz.com/”>https://www.siteniz.com/</a>

Ayrıca backlinkleri ne zaman aldığınızda önemlidir. Bir günde yüksek sayıda backlink aldığınız zaman siteniz spama düşebilir hatta banlanabilir. Buradaki en önemli husus backlink aldığınız sitelerin kalitesidir. Kaliteli sitelerden yüksek sayıda backlink aldığınız zaman arama motorları bunu dert etmeyecektir. Fakat kalitesiz sitelerden fazla sayıda backlink aldığınızda büyük ihtimalle banlanacaksınız. Backlink alırken dikkat edilecek bir başka konu ise “no follow” ve “do follow” etiketleridir. No follow etiketi arama motorlarının bu etiketi takip etmemesini sağlayarak siteden siteye değer aktarımının olmamasını sağlar. Yani siteniz için aldığınız tüm backlinkler bu etiket ile etiketlendiği zaman, aldığınız backlinklerin sitenize hiçbir faydası yoktur. Bu sebeple “no follow” ve “do follow” etiketlerinin oranı yarı yarıya olmalıdır.

Ayrıca backlinklerinizi News kayıtlı sitelerde almanız büyük bir olumlu etki sağlayacaktır. Fakat News kayıtlı sitelerde backlinkler bir süre sonra silinir. Backlinkler silindiği zaman, backlinki aldığınız zamanın aksine olumsuz bir etki sağlar.

Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

İki tür tanıtım yazısı var. Bir tanesi sitenizi başka sitelerde tanıtarak amaçlarınızı ve vizyonunuzu belirttiğiniz aynı zamanda anahtar kelimelerinizden link aldığınız yazılardır. İkinci tür yazılarda mesela “elmanın faydaları” diye bir makalemiz var başka bir siteden elmanın faydalarını anlatan bir makaleden link almak bu tür tanıtım yazıları benim en sevdiğimdir. Aynı konuyu anlatan bir makalenin diğerine link vermesi çok faydalıdır. Tanıtım yazısı tamamen yazım kurallarına uygun olmalıdır ve kesinlikle sponsorlu içerik gibi terimler içermemelidir. Özgün yazı verilmelidir. Ben tanıtım yazısı alırken 300 kelimelik yazı vermem hiç aldığınız linkin kalitelisi düşürür hit alacak bir yazı yazın 10-100 aranması olsun ama yeter ki hit alsın ve en az 600 kelime olsun ben tanıtım alırken bunlara dikkat ederim. Yukarıda zaten ek olarak yapılması gerekenleri anlatmıştım.

Hacklink Alma Zararlı Mıdır?

Hacklinkler illegal bir yoldur. Site sahibinin haberi olmadan alınan backlinler hacklink olarak adlandırılır. Genellikle hackerlar tarafından hacklenen sitelerin footerlarına sitenizin linki eklenir. Böylelikle hacklenen sitenin tüm indekslerinde sitenize backlink almış olursunuz. Buradaki en önemli husus aldığınız hacklinkin silinmemesidir. Bu tür backlinkler kesinlikle kalıcı değildir ve çok zararlıdır asla bulaşmamanızı öneririm. Kalıcılık ve doğal bir görünüm dış seo yaparken en önemli husustur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
50%
Çok Sevdim
50%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak