Bilim
ŞİMDİ OKUNAN
Türkiye’nin 3D Model Platformu Yayında
Bilgi Ödülü
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Türkiye’nin 3D Model Platformu Yayında

☺ AHMET AYDIN1 Mayıs 2018

3D Yazıcılar, bilgisayarda ki üç boyutlu modeli hızlıca gerçek ürüne dönüştürmeye yarayan yeni nesil teknoloji ürünleridir. Katmanlı üretim tekniği sayesinde hammadde firesi vermeden ürünler üretilebilmektedir. Klasik üretim yöntemleriyle yapılamayan yada çok zor yapılabilen ürünleri üretme konusunda da oldukça elverişli bir teknik kullanılıyor. İç içe daireleri üretmek 3d yazıcılar için çok kolay.

3D Yazıcılar her geçen gün gelişirken bu sektörde hizmet veren firmalar ve platformlar giderek artıyor. Platformlar büyüyerek insanların 3d yazıcılar ile daha kolay bir şeyler üretmesini sağlamak için çalışıyorlar. Tasarımcılar çizdikleri çizimleri ücretsiz olarak yayınlayarak diğer insanlarla paylaşıyorlar. Bu konuda en bilinen site thingverse.com bulunuyor. Bu sitede ücretsiz binlerce modeli indirip üç boyutlu yazıcınızdan baskısını alabilirsiniz. Ülkemizde de bu konuda bir çalışma başlatıldı. Türkçe olarak hazırlanan 3dedi.com‘u kullanarak hazır 3D modelleri bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 

Ayrıca 3dedi.com elinde 3D printer bulunmayan kullanıcıları düşünerek bu hizmeti veren firmaları bir araya toplayarak uygun fiyatlara 3D baskı hizmeti almanızı sağlıyor. Ülkemizde 3d baskı hizmetini veren firma sayısı çok değil fakat fiyatlar oldukça değişken. Bir firmadan alınan teklif diğer firmanın beşte biri fiyatına gelebiliyor. Bu tarz fiyat belirsizliğini engellemek adına bir pazaryeri oluşturan 3dedi.com kullanıcılarına en uygun hizmeti almalarını sağlıyor. Üstelik kullanıcılarının 3d baskı isteklerini eklerken, baskıda önemli olanın ne olduğu sorularak bu konuda garanti sağlıyor. Örneğin yüzey kalitesine önem veren kullanıcı siteden sipariş verip aldığı 3d baskının kalitesini beğenmezse ücretsiz iadesini yapabiliyor. Böylece istenilen ürünün kalitesi korunmuş oluyor. 

Her zaman elimizde hazır modeller bulunmayabiliyor kimi zaman var olan nesnenin modellenmesi ve bilgisayar ortamına aktarılması gerekiyor. Tersine mühendislik denilen kavram için olmazsa olmaz işlerin başında 3D tarama geliyor. 3dedi.com bu konuda da kullanıcılarına hizmet sunuyor. Portre taraması, lazerli tarama gibi hizmetleri sunan firmaları bir araya toplayan platform kullanıcılarının en uygun fiyatlara 3d tarama hizmeti almasını sağlıyor. 

Sürekli yeni tasarımlar geliştiren kişi ve kurumlar için 3d printer şart. Ülkemizde satılan ve fiyat/performans ürünü olan 3d yazıcılar yine 3dedi.com’da listeleniyor ve satışa sunuluyor. Sitede yer alan tüm yazıcılar zaten fiyatlarına göre en iyi performansı sağladığı için karar verme sürecini kolaylaştırıyor. Böylece acaba bu yazıcı işimi görür mü gibi bir düşünce aklınızı kurcalamıyor. 

3Dedi.com Kredi kartı, banka havalesi ve bitcoin, ethereum, ripple gibi kripto paralarla ödeme kabul ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
100%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak