Bilim
ŞİMDİ OKUNAN
Teknoloji İnsan Hayatını Nasıl Etkiledi?
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Teknoloji İnsan Hayatını Nasıl Etkiledi?

☺ AHMET AYDIN9 Nisan 2018

Hayatın İlerleyişi

             İnsanlık tarihinde, buluşların ve teknolojinin ilerleyişi de kaçınılmazdır. Zaman geçtikçe farklı alanlarda buluşlar ortaya çıkmış ve insanların hayatına çeşitli yönler katmaktadır. Bunların bir kısmı olumlu bir kısmı olumsuz yönde olmaktadır.

 Gizlilik İhlalleri

             Gizlilik ihlalleri olumsuz olan yönlerden biridir. Teknoloji arttıkça bilgiye ulaşım daha hızlanmış ve kolaylaşmıştır. Bununla birlikte kişisel verilere ulaşma yolları da artınca bireylerin özel yani kişisel bilgilerinin çalınma ihtimali ve farklı mecralarda kullanım ihtimali de artmaktadır. Üstelik teknoloji alanında bunları takip etme ve caydırıcı cezalar yöntemleri hala daha tam netleşemediğinden bu tehditleri önlemek zorlaşmaktadır.

 Bilgi Kirliliği

            Yine teknolojinin ilerleyişi ile bilgilerin hızla çoğalması, hızla paylaşılması sebebiyle bilgi kirlilikleri yani yanlış bilgilerin paylaşımı da artmaktadır. Bu da yine olumsuz yönde yönler arasına girmektedir çünkü yanlış bilgiye ulaşmak yanlış sonuçlar doğurmaktadır.

 Çocuklar üzerinde etkisi

            Günümüzde çocuklar artık doğduktan kısa bir süre sonra teknoloji ile bir araya gelmektedir. Ellerine çoğu zaman tabletler, telefonlar geçmekte, televizyonla tanışmakta ve işleyişlerini çabuk çözerek bir o kadar da çabuk bağlanmaktadırlar. Tehlikelerini tam olarak anlamadan, eğer ebeveynleri doğru yönlendirmez ise, ciddi tehlikeler doğurmaktadır. Bu noktada, ebeveynlerin kontrolü çok önemli olmaktadır. Çocuklarını iyi gözlemleyerek, sürekli teknoloji içinde olmasını değil, gerektiği yerde ve gerektiği zamanda teknolojiyle iç içe olmasını sağlamalıdırlar.

 Sağlık ve Teknoloji

            Teknolojinin ilerleyişi en çok insan hayatında sağlık konusunda olumlu yönler katmaktadır. Geçmişteki çoğu insan teknolojinin gelişmemesinden dolayı hayatlarını kaybetmekteydi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çözümsüz olan hastalıklara çözüm yolları yaratıldı ve aslında belki de tedavisi kolay olan hastalıkların tedavi yöntemleri geliştirildi. İşte bu nedenle teknoloji sağlık konusunda çok önemli bir noktaya geldi.

 Gelecekte Teknoloji

            İnsan ve hayat diye düşündüğümüzde gelecek için, gelişim için teknoloji şarttır. Teknoloji doğru kullanıldığı durumunda hayata kolaylıklar getirmektedir ve yenilik katmaktadır. Ayrıca devamlılığı sağlamaktadır. Bu nedenlerle teknolojinin durdurulması imkansız olduğu gibi, ona sonsuz ihtiyaç duyduğumuz da bir başka gerçeklik olmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
50%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak