Bilim
ŞİMDİ OKUNAN
Mercedes Akıllı Far Teknolojisi
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Mercedes Akıllı Far Teknolojisi

☺ AHMET AYDIN7 Nisan 2018

            Mercedes Benz trafiğe ve çevreye göre ayarlanabilir yeni akıllı far teknolojisini piyasaya sürdü. Digital light olarak adlandırılan bu sistem birçok mikroskobik aynayı sensörler ve yazılımlar yardımıyla var olan görüşü arttırmak için ışın demetlerini farklı bölgelere yollayan bir mekanizmaya sahip. Mercedes ayrıca ışıkların kesinliğinden yararlanarak yeni piyasaya sürdükleri bu Akıllı far teknolojisinde farların HD projeksiyon gibi davranıp sürücülere yardımını arttırmayı amaçlıyor.

  Yeni Nesil Radar

            Alman Otomobil firmasının kameralar ve radarlar kullanarak yolda yakaladıkları diğer araçlar ve yayalardan elde ettiği verileri analiz edip farların hareketini ayarlıyor. Mikroskobik aynaların bu konuda oldukça yardımcı olduğu söyleniyor. Bu sayede özellikle gece sürüşlerinde insanların gözünü alan uzun farların Mercedes’ in geliştirdiği yeni akıllı far sistemiyle önüne geçilmiş oluyor. Mikroskobik aynalar ile beraber küçük piksellerin kullanılması da sistemin kararlılığını arttırıp hata yapma riskini en aza indiriyor.

  Akıllı Far Teknolojisi

            Şirketin yeni modeli S-Class üzerinde denediği bu teknoloji ekstra olarak farlara dijital projektörler ekliyor, ışıkların kontrolünü ve yönünü daha kolay ayarlayabilmeyi sağlıyor. Akıllı sistemin en beğenilen özelliği ışığın az olduğu bir ortamda bir yayaya yol verdiğiniz zaman sistem, yayaya yol verdiğinizi algılıyor ve yola yaya geçidi çizgileri yansıtıyor. Bu yeni akıllı far teknolojisi, net bir aydınlatmaya ek olarak sürücülerin yoldaki tabelaları daha açık bir şekilde görmesini de sağlayacak. Mercedes bu konuda yolcularla paylaşılması gereken dataları araştırıyor ve ekstra olarak araç içi bilgi ve eğlence sistemiyle tam uyumlu çalışan sistem, aracı kullanan ve içinde bulunanlara yol ve hava durumuyla ilgili çeşitli verileri de aktarıyor. Mercedes Benz bu sistemin şu anlık konsept aşamasında olduğu belirtti.

            Son olarak akıllı far sistemi ile Mercedes, günümüzde birçok araçta bulunan radar ve ya sensörlerin uygulama alanlarını bir tık üste çıkararak, önünüzdeki araç ile olan mesafenizi geliştirilmiş far sistemi ile kolay bir şekilde ayarlamanızı sağlıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak