Bilim
ŞİMDİ OKUNAN
Gelecek Teknolojisi Hakkında Bilgiler
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Gelecek Teknolojisi Hakkında Bilgiler

☺ AHMET AYDIN22 Ekim 2017

Dijital teknolojide son beş yıldır büyük atılımlar gerçekleştirilmiştir. Akıllı telefonlar, bulut bilgiişlemi, çoklu dokunmatik tabletler, hepsi de yaşadığımız ve çalışmamıza devrim yapan yeniliklerdir. Ancak, şunu herkes tahmin ediyor ki önümüzdeki dönemde teknoloji daha da iyi olacak. Gelecekte, bilimkurgu filmindeki insanların yaşadığı gibi bir hayat hiç de hayal olmayacaktır.

 Gelecek teknolojisi ile birlikte birçok yeni cihazlar kullanılmaya başlanacaktır. Mesela gözlerinizle bilgisayarınızın masaüstünü kontrol etmeye ve Ninja gibi yiyecek olduğunuz meyveleri kesebileceksiniz. Kendi yaratmış olduğunuz ve kontrol ettiğiniz klon veya android robotunuza sahip olabilirsiniz.

 

  1. Google Glass

 Artırılmış Gerçeklik simüle edilmiş deneme ve eğitim uygulaması biçiminde hayatımıza zaten girmiş olsa da, Google, bunu Google Glass ile birkaç adım daha ileriye götürüyor. Teorik olarak, Google Glass ile, sosyal medya yayınlarını, metinlerini, Google Haritalar’ı görüntüleyebilir, ayrıca GPS ile gezinebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Siz yerinizde oturuyorken en son güncellemeleri de alacaksınız.

 Gerçekten de vizyon olarak adlandırdığımız bu şey, Google’ın kurucularından Sergey Brin çalışanları ile birlikte camı demo halinde üretmiş olduğu bir gözlüktür. Şu anda cihaz yalnızca 1500 dolarlık fiyat etiketine sahiptir ve geliştiricilere açıktır ancak diğer teknoloji şirketlerinin denemesini ve uygun bir tüketici sürümünü oluşturmasını beklemektedir.

 

  1. Form 1

 3D baskı, dijital tasarımızı gerçek bir hayat ürünü haline getirebilecek bir teknolojidir. 3D baskı gelişmiş mekanik endüstride yeni bir şey değildir, ancak kişisel bir 3D yazıcı kesinlikle devrimci bir fikirdir.

 

 Bu yazıcı ile herkes kendi özel tasarımına dayalı kendi fiziksel ürünlerini oluşturabilir ve herhangi bir üretici tarafından tasarımınıza onay alınması gerekmez. Form 1, sadece 2799 dolarlık bir kişisel 3D yazıcıdır. Yüksek bir fiyat gibi gelebilir ama kendi prototiplerinizi üretmenin lüksüne sahip olmak için ödenebilir bir fiyattır.

 

 Her bireysel profesyonelin kısıtlı olmaksızın kendi yaratıcı fiziksel ürünlerini üretme kabiliyetine sahip olduğu geleceğini düşünün. Kişisel üretkenlik ve yaratıcılığın en üst düzeye çıkarıldığı gelecek budur.

 

  1. Leap Motion

 Çoklu dokunmatik masaüstü, ellerin uzun süre kullanılmak suretiyle çok yorulabileceği gerçeğinden ötürü (başarısız) başarısız bir üründür ancak Leap Motion, bu karanlık bölgeye daha gelişmiş bir fikirle yeniden meydan okumak istemektedir. Parmaklarla masaüstünü kontrol etmenizi sağlar, ancak bunu yaparken ekrana dokunmak gerekmez.

 Leap Motion, web sayfasını kaydırmanıza, harita ve fotoğrafları yakınlaştırmanıza, belgeleri imzalamanıza ve hatta yalnızca el ve parmak hareketleriyle birinci şahıs bir atıcı oyunu oynamanıza izin verdiği için tipik hareket sensörü gibi değildir. Düzgün tepki, burada en önemli noktadır.

 

  1. Göz Kabilesi

 

 Göz izleme, yıllar boyunca teknoloji meraklıları tarafından aktif bir şekilde tartışılıyor, ancak uygulanması gerçekten zordur. Ancak Göz Kabilesi aslında bunu sağlamaktadır. Tabletinizi kontrol etmenize, uçuş simülatörünü oynamanıza ve Meyveleri sadece göz hareketlerinizle kesebilmenize olanak sağlayan bu teknolojiyi bilim adamları başarı ile yarattılar.

 Cihaz temel olarak göz izleme teknolojisini kullanmaktadır. Ayrıca LeWeb’de canlı bir demo yaptı ve önümüzdeki dönemlerde mobil cihazlarda kullanılması öngörülüyor.

 Bunlar gibi daha birçok teknolojik ürün önümüzdeki dönemlerde kullanılmaya başlanacak. Geleceğin teknolojisi olarak bilim adamları yeni teknolojiler üzerinde de çalışmalarına başlayacak ve yaşantılarımıza birçok katkıda bulunacaktır.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak