Bilim
ŞİMDİ OKUNAN
4 Soruda Evrene Bakış Açışımızı Değiştirecek Keşifler
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

4 Soruda Evrene Bakış Açışımızı Değiştirecek Keşifler

☺ AHMET AYDIN22 Kasım 2016

Bilim insanlarını keşifleri hayatımız boyunca sürmektedir. Dünya üzerinde bilinmeyen ve keşfedilmeyi bekleyen onlarca şey vardır. Gün geçtikçe yeni bulunan keşifler ile bizler de heyecan yaşamaktayız.

Bilim insanlarının dediği ‘’Higgs bozunu kadar önemli’’ keşif ne anlama geliyor acaba? Yer çekimi dalgaları nedir? Stephen Hawking’in  ‘’astronomide devrim’’ olarak nitelendiği keşifleri sizler için araştırdık ve bu yazımızın altında topladık. Şimdi merak edilen sorulara, sizler ile birlikte yanıt arayalım.

Bilim insanları yerçekimi konusu ile ilgili mükemmel bir keşif yaptıklarını geçen günlerde bizlere açıklamıştı. Albert Einstein’in 100 yıl önce belirttiği ve evrene yayılmakta olan ses dalgalarını nihayet gözlemle fırsatı buldular. Yer çekimi dalgalarını gözlemleyebilmenin ‘’ Büyük patlamalardan, uzayın bilinmeyen yönlerine’’ kadar bir çok konuya ışık tutacağı söyleniyor.

1- Yer çekimi Dalgaları Nelerdir?

Uzaydaki dalgalar büyük iki kara deliğin çarpışması sonucu oluşmaktadır. Örneğin bir havuza taş attığınızda gözlemlediğiniz dalga yayılmaları gibi dağılma gösteriyorlar. Işık hızında hareket eden bu dalgalar sadece gezegenlere değil, galaksinin tümüne yayılmaktadır.

2-Bu Keşif Ne işe Yarayacak?

Keşif yapan Ligo adlı uluslar arası ekip, bu keşiflerin astronomide çığır açacak niteliklerde olduğunu belirtmektedir. Bu keşif sayesinde büyük patlamaları gözleyebilecek ve onları anlama şansı bulacağız. Bu keşif yapılana kadar yer çekimi dalgalarının evrenin oluştuğu anda meydana gelip hala uzayda dolaştıkları tahmin ediliyordu.

3-Bilim insanları Şimdi Nelere Bakacaklar?

Keşif’in şuanda teleskoplarla göremediğimiz ve ‘’Karanlık Evren’’ diye tabir edilen uzay kısımlarını görebilmemize yardımcı olacağı söylenmektedir.

4-Araştırma Nasıl Yapıldı?

Uzun zamandır dünya üzerindeki tüm laboratuarlar, L şeklinde oluşturdukları uzun tüneller boyunca lazer ışıklarını gökyüzüne yollayarak uzay ve zamanın dokusunda oluşan dalgalanmaları saptamaya çalışıyorlardı.

İnterferometre denen aletler ölçülen dalgaların izi, bir atomun sahip olduğu büyüklüğün katça ufak değişimleri arasında arandı.

Kara deliklerin birleşmesi sonucu oluşan bu dalgalar, Lazer interferometre Yerçekimi Dalgası Gözlem Evi tarafından, 14 Eylül 2015 yılında saat 13.51 civarında rastlandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak