Bilgisayar
ŞİMDİ OKUNAN
SSD Diskinizde Daha Çok Alan Açın
1
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SSD Diskinizde Daha Çok Alan Açın

☺ AHMET AYDIN13 Temmuz 2017

Son dönemlerde SSD diskler oldukça ilgi çekici olmaya başladı. Tabi bu ilgi SSD disklerin oldukça hızlı olmasından kaynaklanıyor. Size şimdi SSD diskinizde boş yere alan dolduran dosyaların yolunu değiştirerek nasıl daha iyi bir SSD deneyimi sağlanır göstermeye çalışacağım. Tabi bir çok SSD kullanım ve yöntemleri var performans ve SSD diskinizin alanını doldurmamak için bir çok ayarlama yapmanız gerekiyor ben bunlardan en önemli olanını anlatmak istedim.

Genelde SSD diski kullandığımızda Windows bu diske kurarız. Windows kurduktan sonra haliyle birçok program yükleriz bu programların yükleme sırasında dosya çıkartılma işlemi yapılır. Winrar gibi düşünebilirsiniz aslında dosyalar TEMP klasörünü çıkartılır tabi bu klasör genelde temizleme işlemi yaparız ancak unuttuğumuzda bu dosya oldukça kabarır ve çok yer kaplar.

Şimdi bu TEMP klasörünü farklı bir yol belirterek C: diskimizin gereksiz dosyalar yüzünden dolmasını engelleyeceğiz.

Bilgisayar sağ tıkla özellikler, gelişmiş sistem ayarları, gelişmiş, Ortam değişkenleri…, TEMP tıklayıp düzenleme yapın ve isteğiniz yolu belirtin. D:\TEMP olarak bir klasör yapabilirsiniz mesela D diskiniz genelde büyük olur dosyalarınız için biliyorsunuz.

Resimli olarak anlatım şimdi.

Bilgisayar sonrasında özellikler tıklayalım.

 

 

Gelişmiş sistem ayarlarını tıklayalım.

Gelişmiş sekmesi altında Ortam Değişkenleri tıklayalım.

Buradan TEMP seçip Düzenle tıklayalım ve bilgisayar yolunu gösterelim. D diskinizde bir TEMP klasörü açmanız tavsiye ederim. Daha sonra kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca geçmiş TEMP klasörünü temizlemek için disk temizlemeyi başlatmanız yeterli olacaktır. Bunu başlat tıklayıp direk aramaya disk temizleme yazmanız yeterli olur. Daha sonra sistem dosyalarını temizlemeyi tıklayın biraz bekleyin çıkan listede silmek istediklerinizi seçip temizlemeyi yapın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
1 Yorumlar

Yanıt Bırak