ŞİMDİ OKUNAN
Port Numarası Nedir?
0

Port Numarası Nedir?

☺ AHMET AYDIN27 Haziran 2016

İnsanlar bilgisayar konusunda birçok kavramı birbiri ile karıştırabilir. Karışık terimlerin kullanıldığı bilgisayarlarda insanlar genellikle ip numarası ile port numarasını birbiri ile karıştırırlar.

Pek çok insanın merak ettiği port numarası nedir sorusuna verilecek cevap kesinlikle ip ile aynı değildir olacaktır. Port genel olarak bir giriş çıkış noktasıdır aynı bilgisayarların üzerinde olan bir tarayıcı giriş ya da internet giriş noktaları gibidir.

Sanal dünya da ise maillere bakılırken web te gezerken ya da başka işler yaparken giriş çıkış portları bulunur bunlar ise bilgisayarın arka yüzünde çalışan giriş çıkışlar gibi görülebilir. Her yapılan işe bir giriş çıkış numarası verebilen sanal dünyada port numarasını öğrenmek genellikle gerek olmayacak bir durumdur.

Yapılan tüm işlemler için bir giriş çıkış numarası verilen sanal ortamda port numarasını mail yollamak için 25 port numarası, mail almak için 110 port numarası ve webde gezmek için 80 ile 443 port numarası kullanılır. Hemen herkes aynı numaraları kullandığı için ekstra bir port numarası bilmeye genellikle gerek duyulmaz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
100%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak