Kapat
Bilgisayar 54 Görüntülenme 0

Low Level Format Nasıl Atılır?

Hard diskler bilgisayarlarımızın en önemli veri depolama üniteleridir. Dâhili olduğu gibi harici hard diskler de usb olarak bilgisayarlara bağlanabilmektedir. Ancak hangi tür olursa olsun buradaki bilgilere sorunsuz şekilde ulaşmak çok önemlidir.

Bazı durumlardaysa hard diskler ciddi sorunlar verebilir. Ses çıkarma arızasından sürücüyü anakartı tanımamasına kadar çeşitli arızalarda normal format yeterli olmayabilir. Bunun en kesin yolu low format dediğimiz düşük profilli format atmaktır.

Peki, low level format nasıl atılır? Bu tarz format için programlardan faydalanılır. En çok kullanılanı MaxBlast yazılımıdır. Önce programı PC’nize kurun. Daha sonra bootable cd/dvd hazırlayın. Bilgisayarı kapatıp bu cd’den açılışı yapın. Bu sırada bir menü ekranda belirecektir. Altta yer alan Wipe Disc yazan yeri seçin. Böylece low format başlamış olacaktır.

Sistem Ayrıldı Sürücüsünü Gizleme

Bilgisayarım bölümündeki bölünmüş sürücüler arasında bulanan sistem ayrıldı bölümü format attıktan sonra bazen görünebilir duruma ...  0

Bundan sonra epey bir beklemeniz gerekecektir. Çünkü bu süre hard diskinizin boyutuna göre çok uzun saatler bile alabilir. Kısacası PC devamlı çok uzun süre açık kalacak ve elektrik gittiğinde ise artık hard disk kullanılamaz hale gelecektir. Bunları göz önünde tutarak low format çekmenizi öneririz.

AHMET AYDIN

ASD kurucusu, içeriklerden haberdar olmak için sosyal medya adreslerinden takip edin ve en yeni gelişmeleri makaleleri kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir