ŞİMDİ OKUNAN
Laptopların Şarjını Bitirerek mi Kullanmalıyız?
0

Laptopların Şarjını Bitirerek mi Kullanmalıyız?

☺ AHMET AYDIN13 Ağustos 2015

Çok ötelerden gelen bir soru ve sorundur. Laptop veya telefonların şarjını bitirerek kullanmak cihazın ömrünü uzatır mı? Bu konuya henüz net bir cevap verilmiş değil. Tavsiye üzerine herkes arada bir şarjını bitirerek psikolojik olarak bu probleme çözüm oluşturuyor. Laptoplarda sürekli bir şarj ihtiyacı oluyorsa (ofis gibi yerlerde) batarya çıkarılmış vaziyette bilgisayarın çalıştırılması uzmanlar tarafından öneriliyor. Özellikle sıcaklığın bataryayı fazlasıyla etkilediği yaz aylarında, şarjınızı en azından %20’ye kadar tüketip sonrasında şarj etmeye çalışın. Dünyaca ünlü batarya şirketinin yaptığı araştırmaya göre laptop bataryasını 300 kere tam şekilde bitirirseniz, batarya ömrünüz %70 oranına düşüyor.

 

1405255588_img20140712191304

Şarj seviyesi konusunda aynı şirket tam dolu vaziyette çekmenin avantaj olduğunu belirtirken, en az %50-70 civarlarında bir doluluğun sizin yararınıza olacağını da söylemeyi ihmal etmiyor. 

Yazımın sonunda size kısa bir ipucu vereyim; Çalıştır komutu powercfg/batteryreport yazarak batarya verilerinizi kontrol edebilirsiniz.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak