Kapat
Bilgisayar 11 Görüntülenme 0

Laptopların Şarjını Bitirerek mi Kullanmalıyız?

Çok ötelerden gelen bir soru ve sorundur. Laptop veya telefonların şarjını bitirerek kullanmak cihazın ömrünü uzatır mı? Bu konuya henüz net bir cevap verilmiş değil. Tavsiye üzerine herkes arada bir şarjını bitirerek psikolojik olarak bu probleme çözüm oluşturuyor. Laptoplarda sürekli bir şarj ihtiyacı oluyorsa (ofis gibi yerlerde) batarya çıkarılmış vaziyette bilgisayarın çalıştırılması uzmanlar tarafından öneriliyor. Özellikle sıcaklığın bataryayı fazlasıyla etkilediği yaz aylarında, şarjınızı en azından %20’ye kadar tüketip sonrasında şarj etmeye çalışın. Dünyaca ünlü batarya şirketinin yaptığı araştırmaya göre laptop bataryasını 300 kere tam şekilde bitirirseniz, batarya ömrünüz %70 oranına düşüyor.

 

1405255588_img20140712191304

Şarj seviyesi konusunda aynı şirket tam dolu vaziyette çekmenin avantaj olduğunu belirtirken, en az %50-70 civarlarında bir doluluğun sizin yararınıza olacağını da söylemeyi ihmal etmiyor. 

Yazımın sonunda size kısa bir ipucu vereyim; Çalıştır komutu powercfg/batteryreport yazarak batarya verilerinizi kontrol edebilirsiniz.

 


+1000 ABONE ARASINA KATIL

Güncel teknoloji haberlerinden, mobil cihazlarınız çözümleri, windows sorunları ve çözümleri bu ve bunun gibi bir çok içerikten haberdar olmak için abone olabilirsin.

AHMET AYDIN {AHMET AYDIN}

ASD kurucusu, içeriklerden haberdar olmak için sosyal medya adreslerinden takip edin ve en yeni gelişmeleri makaleleri kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

---

Spotify Bedava Üyelik Veriyoruz!!!!