Bilgisayar 49 Görüntülenme 0

İşlemcilerin İşlevi Nedir? Ne İşe Yararlar?

CPU olarak tanımlanan Central Processing Unit yani Merkezi İşlem Birimi en basit tanımıyla bir bilgisayarın beynidir. İlk bilgisayardan beri bilgisayar sistemlerinin olmazsa olmaz parçasıdır. Bilgisayar’da gerçekleşen tüm işlemlerin, görevlerin ve komutların işlenmesinde görev alan esas sorumludur.

Bir işlemci iki ayrı bölümden oluşur. Bunlar mantıksal ve aritmetiksel bölüm ve kontrol işlemlerinin yapıldığı başka bir bölüm. Kontrol bölümü işlemlerin ve komutların çalışmasını düzenlemek için bilgisayar sistemindeki diğer bölümleri yönetir. Mantıksal ve aritmetiksel bölüm ise bilgisayardaki tüm hesaplamaların yapıldığı bölümdür.

islemcilerin-islevi-nedir-ne-ise-yararlar-2

İşlemcilerin 4 temel işlevi bulunmaktadır. Bunlar kodları çözmek, işlemleri yürütmek, depolama yapmak ve hafızadan verilere ulaşmaktır. Verilere ulaşmaktan kastımız gerçekleştirilmesi istenen bir işlemin bilgileri program hafızasından getirilmesidir. Daha sonra bu kodları çözer ve işlemi gerçekleştirme işini aritmetiksel bölüme bırakır.

İşlemciler günümüzde akıllı telefonlarımızda, kişisel bilgisayarlarımızda, akıllı televizyonlarımızda bulabileceğimiz temel bir parçadır. Bu cihazları kullanırken yaptığımız, gördüğümüz, duyduğumuz her şey işlemcilerin 1 ve 0 kodlamalarından doğar.

Günümüzde sadece çok çekirdekli işlemciler üretilmektedir. Bu tek bir yonga kümesinde birden fazla mikroişlemcinin görev yapması anlamına gelir. Temelde görevleri değişmese de yürütülecek komut birden çok işlemciye eşit şekilde dağılır ve böylece yapılması istenen işlemin süresi mikroişlemci sayısına ve gücüne göre katlanarak azalır.

islemcilerin-islevi-nedir-ne-ise-yararlar-3

İşlemcilerin performansı ve hızı saat ölçeğine dayanır. Bir standart olarak performansı ölçülecek işlemcinin saatte ne kadar işlem yapabildiği hesaplanır.

 

AHMET AYDIN

ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.


+1000 ABONE ARASINA KATIL

Güncel teknoloji haberlerinden, mobil cihazlarınız çözümleri, windows sorunları ve çözümleri bu ve bunun gibi bir çok içerikten haberdar olmak için abone olabilirsin.