Bilgisayar 268 Görüntülenme 0

Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran kartı almak istiyorsunuz ve kararsızsınız. İşte size ekran kartı alırken dikkat etmeniz gerekenler…
Bilgisayarınızın özelliklerini artırmak için yapılabilecek en iyi şeylerden biri yeni bir ekran kartı satın almaktır. Oyun oynayan ve video düzenleyen kişiler çok güçlü kartlara ihtiyaç duymaktadır. Fakat bu gerçekçi grafik ve hızlı video işleme özellikleri pek ucuz olmayacaktır.

Performans Ucuz Değildir

Ekran kartları için değişmez gerçeklerdendir. Üst düzeyde performans istiyorsanız çok fazla para ödemelisiniz. En üst düzey grafik performansı veren kartlar yaklaşık olarak 900 – 1.000 dolar civarındadır.

Fakat iyi bir performans bu kadar yüksek miktarda ödemeyi gerektirmiyor. Çünkü belli bir miktarı geçtikten sonra her dolar size performans açısından zarar verecektir. Buna azalan verim denmekte.

Bu seviye kimisine göre 500 dolardan başlamakta. Orta seviye kartlar yani 200 dolar civarında fiyatı olan kartlar iyi bir oyun performansı için gayet yeterlidir.

İhtiyaçlarınız Belirlenmelidir

Satın alma sırasında çekirdek sayısı, kart teknolojisi ve model numarası gibi birçok faktörden kafanız karışabilir. Fakat burada önemli olan nokta ne istediğiniz konusunda bir karara varmak ve teknik özellikler konusunda bilgi edinmektir.

Örnek vermek gerekirse bilgisayarınızda Mafia’nın en son çıkan oyununu oynamak istiyorsanız gereken grafik özelliklerine bakın ve bu özelliklerde bir ekran kartı almayı planlayın. Tabii ki bütçenize göre değişebilir istediğiniz veya alabileceğiniz kart fakat bu tarzda bir kriterle alımı kolaylaştırabilirsiniz.

Neye gereksinim duyduğunuzu ve ne kadar para harcayabileceğinizi belirleyin. Daha sonra kartları birbirleriyle karşılaştırın.

Ram’e Önem Verin

Bütün grafik kartları anlaşılması zor istatistiklerle gelmektedir. Fakat bu istatistiklerden birkaçına odaklanıp kartın kalitesine karar verebilirsiniz. Ram miktarı bir kart için oldukça önemlidir. Ayrıca Ram tipi de önemlidir. Bugünlerde DDR 3, GDDR 5 tercih edilen ekran kartlarındandır. GDDR 5’i tercihlerinizde ön sıralara almalısınız.

Uyumluluğa Dikkat Edin

Ekran kartı alacak kişiler, kart boyutu, amper miktarı ve güç kaynağı konusunda uyumsuzluklarla karşılaşabilmektedir. Bunun dışında PCIe 16 slotu ana kartta bulunmalıdır. Ayrıca grafik kart kasanızın içine rahat bir şekilde sığabilmelidir.

AHMET AYDIN

ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.


+1000 ABONE ARASINA KATIL

Güncel teknoloji haberlerinden, mobil cihazlarınız çözümleri, windows sorunları ve çözümleri bu ve bunun gibi bir çok içerikten haberdar olmak için abone olabilirsin.