Kapat
Bilgisayar 360 Görüntülenme 0

Donanım Örnekleri Nelerdir?

 

”Donanım” kelimesi bir bilgisayar sistemini oluşturan tüm mekanik, manyetik, elektronik ve elektrikli cihazlar için geçerlidir. Dış donanım ve iç donanım olarak iki gruba ayrılır. Dış donanım, klavye, fare, yazıcı, harici sabit disk veya hoparlör gibi ana bilgisayara dışardan bağlanan ekipmanlardır. İç donanım ise bilgisayar için anakart, işlemci, işlemci bellek(ram), ekran kartı veya sabit disk gibi örneklerdir. Çoğu bilgisayar donanım değişmesi veya bir bilgisayarın performansı ve işlevselliğini arttırmak için yükseltilebilir.

Bilgisayarda donanım ve yazılım arasındaki temel fark yazılım donanımın çalışmasını sağlar donanım ise fiziksel bir bileşeni olmasıdır. Örneğin bir veri depolamak için işlemciye bir nevi komut göndermek gerekir burda yazılım devreye girer temeli de donanım sağlar. Yazılım uygulamalarını çalıştırmak için donanıma dayandıklarından, yazılım çalışması için minimum donanım gereksinimlerinin karşılanması gereklidir.

Selam ve sevgiyle …


+1000 ABONE ARASINA KATIL

Güncel teknoloji haberlerinden, mobil cihazlarınız çözümleri, windows sorunları ve çözümleri bu ve bunun gibi bir çok içerikten haberdar olmak için abone olabilirsin.

AHMET AYDIN {AHMET AYDIN}

ASD kurucusu, içeriklerden haberdar olmak için sosyal medya adreslerinden takip edin ve en yeni gelişmeleri makaleleri kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

---

Spotify Bedava Üyelik Veriyoruz!!!!