Bilgisayar 16.993 Görüntülenme 0

Cd’ye Dosya Nasıl Atılır?

Kullandığımız CD’ler hakkında merak edilen bir soru vardır: CD ye dosya nasıl atılır? CD’ye dosya atmak bir bakıma hard diskten bir dosyayı yazdırmaktır. Tersi durum çok basittir. Yani CD’den hard diske dosya atmak kopyala-yapıştır ile kolayca olmaktadır.

Ancak CD’ye dosya yazdırmak çabuk olmamaktadır. Bunun için öncelikle temiz boş bir CD bulacaksınız. Bazı CD’lerin yanında CD-RW yazıyorsa silip yeniden yazabilirsiniz anlamına gelir. Ancak her şekilde de CD’ye dosya aşağıdaki şekilde atılarak kaydedilir.

Boş CD’yi bilgisayarınızdaki CD-ROM sürücüsüne takın. Windows 7 veya 8 zaten otomatik boş CD ile ne yapacağınızı sorar. Otomatik yazdır seçeneğini tıklayın. Sormuyorsa Bilgisayarım’ a tıklayıp CD-ROM sürücüsüne girin. Daha sonra hard diskinizden CD’ye atacağınız dosyaları seçin ve kopyalayın. Daha sonra Bilgisayarım kısmında ya da açılan hazır menüde CD sürücü içeriğini gösteren yerde bir yere tıklayın ve fare ile ‘yapıştır’ tıklayın. Dosya kopyalanır.

Bu işlemleriniz bitince menüden ‘Bu dosyaları CD’ye yaz’ yazan yeri tıklayın. Böylece kopyalama işlemi başlar ve bir süre sonra biter. Yazdırma bitince dosyalarınızı CD ye atmış olursunuz. Ayrıca yazdırma seçeneğini unutup tıklamasanız bile Windows bunu size hatırlatacaktır. Dikkat edeceğiniz husus ise, CD üzerinde 700 MB yazsa da, siz altında mesela 600 MB gibi kapasitede dosya kopyalayın. Bahsettiğimiz yöntem Windows işletim sistemi üzerinden yazdırma işlemidir. Ayrıca CD’ye dosya atmak için Nero gibi yazılımları da kullanabilirsiniz.

AHMET AYDIN

ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.


+1000 ABONE ARASINA KATIL

Güncel teknoloji haberlerinden, mobil cihazlarınız çözümleri, windows sorunları ve çözümleri bu ve bunun gibi bir çok içerikten haberdar olmak için abone olabilirsin.