ŞİMDİ OKUNAN
Bilgisayarınızda Artık Virüs Olmasın…
0

Bilgisayarınızda Artık Virüs Olmasın…

☺ AHMET AYDIN19 Eylül 2015

Bu gün sizlerle herkezde yaşanan bir sorundan kurtulmanın yollarını göstereceğim. Nedir bu sorun.? Ben size söyleyeyim bu sorun bilgisayarlardan eksik olmayan virüs’dür. Bu virüs dediğimiz şey bilgisayarlarımıza zarar veren dosyalardır. Bu arkadaşın bir çok çeşidi vardır fakat en zararlıları trojanlar’dır. Peki nedir bu trojan dediğimiz şey.? Ben size açıklayayim bu trojan dediğimiz şey başka insanlar tarafından atılan dosyalardır bu dosyaların içine trojan koymaktadır, siz bu dosyayı çalıştırdığınız zaman ise sizin bilgisayarınızı uzaktan kontrol edebilmektedir. Aranızdan “ben antivirüs kullanıyorum benim bilgisayarıma hiçbir şey olmaz” diyenlerde vardır illaki. Fakat öyle düşünmeyin bu zamanda teknoloji çok fazla gelişti artık “crypter” denilen programlarla antivirüslerden bu trojanları kaçırabiliyorlar. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekiyor. Bunlar nasıl oluyor diye soranlar vardır illaki. Bunlar nasıl olduğunu ben size hiza edeyim, bu tür trojanlar birkaç “rat” dediğimiz yani root administrator tools programları sayesinde oluşturulur. İp sabitlenir ve programa girilir bunun sayesinde bir dosya oluşturulur. Bunun için modemde port açılı olması gerekir. Neyse bu dosya karşı tarafa atılır çalıştırılması sağlanır ardından siz o dosyayı çalıştırdığınızda bilgisayar bilgileriniz o açık olan port sayesinde açık olan ip’ye gider ve bununla kalmayıp bilgisayarınıza uzaktan erişimi sağlayabilir. Peki biz bunlardan nasıl korunacağız.? Bunlardan korunmak için birkaç yöntem söyleyeceğim size. İlk öneceliğiniz hiçbir kişiden dosya transferi almamalısınız. Arkadaşınız size şaka amaçlı bile atabilir ama sakın almayınız bilgisayarınızın sistemine zarar verirsiniz. Neyse bunlar’dan korunmak için tabiki’de yöntemlerimiz var bunları sizle paylaşmak istiyorum.

 1. Hiçbir kişiden dosya transferi yapmayınız.
 2. Bir program indirecek iseniz kendi resmi sitesinden indiriniz.
 3. Tüm dosyalarınıza şifreleme programları ile unutmiyacağınız bir şifre koyunuz.
 4. Log tutmayan programlar kullanmaya özen gösteriniz.
 5. Log security ile eğer keylogger yediyseniz log security programı sayesinde bastığınız tuşlar karşı tarafa şifreli olarak gider.
 6. Facebook apps gibi linklere tıklamayınız aksi takdirde rat yani trojan yiyebilirsiniz.
 7. Java’nızı güncellemenizi söyleyen java viewer’i otomatik indiren sitelerden hemen çıkınız çünki o indirdiği şey java değil trojandır.
 8. Hiçbir dosyaya crack yapmayınız.
 9. Sürekli olarak indirdiğiniz dosyaları antivirüsünüz ile taratınız.
 10. Bilgisayarınızı her gün combofix ile güvenli modda taratınız tüm virüsleri silecektir.
 11. Eğer bir oyun hilesi yapacaksanız sanal makine’de yapınız ve hemen sanal makineyi siliniz. Çünki sanal makinede yapılan hiçbir işlem gerçek bilgisayar geçmez.

Evet bu yöntemleri sürekli olarak yaparsanız bilgisayarınıza hiç virüs girmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Fakat diyelimki kardeşiniz bilgisayara oturdu ve bilmeden bir dosyaya tıkladı ve rat bulaştı bunu ise görev yöneticisindeki işlemlerden anlayabilirsiniz. Tespit ettikten sonra hiç usb takmayın yoksa usb’yede bulaşabilir. İlk yapacağınız şey ise combofix ile güvenli modda taratmak sonra baktını halen gitmedi tüm sürücülere yani C ve D ye format atmanız ama sağlam atın hiçbir dosyayı bırakmayın. Sonra ise formatladıktan sonra old windows dosyasına hiç girmeden siliniz aksi takdirte tekrardan trojan gelebilir. Usb taktıysanız usb deki dosyaların indirme linklerini bulunuz ve o usb yi başka bir bilgisayarda formatlayınız. Evet bu makalemi burada bitirmek zorunda kalıyorum arkadaşlar dediğim gibi bu yöntemlerle virüslerden rahatça kurtulabilisiniz. Bir şeyi belirtmek istiyorum 11. yöntemde Sanal Makine dediğimiz şeyi sonraki makalelerimde inceleyeceğiz. Herkeze iyi akşamlar. 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak